Свет
13,251,981
Вкупно активни случаи
Updated on 21/06/2021 16:57 16:57
Македонија
273
Вкупно активни случаи
Updated on 21/06/2021 16:57 16:57
Македонија
5,477
Вкупно починати
Updated on 21/06/2021 16:57 16:57
Македонија
149,877
Вкупно оздравени
Updated on 21/06/2021 16:57 16:57

Израел го уништи седиштето на АП, АлЏазера и други медиуми, сопственикот на 12 катницата зборуваше пред нападот…

Во израелскиот воздушен напад денеска беше уништена зграда од 12 ката во Газа, во која се наоѓаа канцелариите на Асошиејтед прес и други медиуми, а сите вработени претходно беа евакуирани.

“Шокирани сме и згрозени што израелската армија ја насочи и уништи зградата во која се сместени канцелариите на АП и другите медиумски организации во Газа. Тие веќе долго време ја знаат локацијата на нашата редакција и знаеја дека таму се новинари. предупредување дека зградата ќе биде погодена. “, се вели во изјавата на Гери Прут, претседател и извршен директор на агенцијата.

Прут изјави дека АП бара информации од израелската влада и дека е во контакт со американскиот Стејт департмент со цел да се обиде да открие повеќе.

https://twitter.com/AJEnglish/status/1393548304852606977

“Ова е неверојатно вознемирувачки развој. За влакно избегнавме од страшната загуба на животи. Десетина новинари на АП и хонорарци беа во зградата и за среќа успеавме да ги евакуираме на време”, рече тој.

Претседателот на АП рече дека светот ќе знае помалку за тоа што се случува во Газа заради она што се случи денес.

Дури и сопственикот на зградата се обидел да разговара со претставниците на израелската армија и да ги убеди барем да им ги земат предметите, доколку не сакаат да се откажат од нападот.

“Можете ли да ве молам да разговарате со одговорното лице. Ништо нема да се смени од 3 часот до 3.10 часот. Зградата нема да биде вратена, ние само сакаме луѓето да влезат внатре и да земат опрема и камери, а не да бараат оружје. Тие беа во средината на преносот. Тие сакаа да ја снимат болницата откако 10 лица беа убиени во нападот. Овие се луѓето за кои зборувам, тие не сакаат никакви проблеми. Ние сакаме само 10 минути, прашајте го вашиот претпоставен, „сопственикот на зградата во паничен телефон рече додека снимаа камери.

„Никој не смее да се врати во зградата“, се слушна глас од другата страна. Тој повтори дека никој не можел да пристапи до зградата дури 10 минути бидејќи сите веќе имале еден час да се евакуираат.

“Слушајте, ние се грижиме за зградата, правете што сакате, но нашата работа е уништена, нашите спомени, вие сега ги уништивте нашите животи. Вие навистина сакате да го кажам сето ова пред камера. Постои Бог кој е поголем од тебе “, додаде тој на крајот од разговорот.

“Бомбите сега можат да паднат во нашата канцеларија. Трчавме по скалите од 11-ти кат и сега гледаме во зградата од далеку, молејќи се дека израелската армија сепак ќе се повлече”, објави дописникот на американската агенција АП од Газа пред уривањето на кулата. имало и канцеларии на АП, АФП и Ал azeезира. Во зградата имало деловни и станбени простории, а Израел тврди дека дел од зградата е преземен од Хамас и се користи како разузнавачки центар.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com