„Јадење банана, заспивање во воз“: Жените откриваат што им предизвикува непријатност да прават во јавност

Не е новост дека повеќето жени секојдневно се соочуваат со сексизам.

Еден корисник на Редит побара од жените да ги споделат секојдневните ситуации кои им е непријатно да ги прават во јавност, а пристигнаа стотици одговори.

Издвоивме неколку од најчестите одговори.

  1. „Јади банана. Морав да престанам да носам банани на работа како ужина бидејќи моите соработници не престанаа да се шегуваат на тоа“.
  2. „Да се ​​биде дружељубив и љубезен затоа што секогаш погрешно се толкува како флертување“.
  1. „Само поминете покрај група мажи. Секогаш ги чувствувам нивните погледи зад мене“.
  2. „Да се наведнеш да земеш нешто“.
  3. „Заспивање во воз или автобус. Апсолутно го сакам, но секогаш морам да го правам тоа со едно отворено око“.
  1. „Насмевнување на странци. Еднаш му се насмевнав на постар човек додека поминував покрај него во паркот. Следниот пат кога се сретнавме, тој ми го побара бројот и рече дека сака да ми биде пријател. Избегав од паркот и истрчав дома.”
  2. „Соблекување на јакната. Секогаш се плашам дека некој во близина ќе помисли дека сакам да го покажам своето тело“.
  1. “Пишување на табла. Јас сум професор во средно училиште, а еден тинејџер ме снимаше додека пишувам. Слушнав како другите зборуваат за долната облека што ја носев”
  2. „Лижење сладолед. Се сеќавам дека јадев сладолед во средно училиште, а моите пријатели даваа остри, сексуални коментари за тоа“.
  3. “ТРчање, па дури и брзо одење. Дојам во моментов, така што градите ми отскокнуваат. Пред некој ден трчав по скали во јавност и секој маж ме гледаше.”

Поврзани вести

Како да препознаете глупави луѓе: Фројд го ​​откри во една единствена реченица!

Сигмунд Фројд, најпознатиот психијатар и таткото на психоанализата, ни остави генијални мудрости и изреки за сите времиња. Меѓу нив има и лекција која секој треба да ја памети –...

Илјадници протестираа во Брисел против цените на струјата и ниските плати

Во Брисел се одржуваат национален штрајк и демонстрации против поскапувањето на енергенсите и намалувањето на куповната моќ на платите. Според полицијата, на демонстрациите учествувале вкупно околу 6.000 луѓе. Демонстрантите носеа...

Неколку важни совети од Сократ

Сократ, еден од најважните и најголемите филозофи на античка Грција, чие влијание врз западната филозофија и логика е неизмерно, ни даде важен филозофски совет кој може да биде од голема корист за...

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...