Јапонски милијардер ќе однесе поп ѕвезда и диџеј на Месечината

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска објави дека јужнокорејската кеи поп ѕвезда Т.О.Р. и јапонско-американскиот диџеј Стив Аоки ќе бидат меѓу осумте членови на екипажот што планира да ги однесе на патување околу Месечината следната година, објавија светските агенции.

Во понеделникот, Маезава твитна дека планира да даде „важна објава“ поврзана со вселената. Веста дојде по неговата средба со сопственикот на компанијата „SpaceX“ Илон Маск, објави тогаш Ројтерс.

Јусаку Маезава, основач на онлајн модниот сајт Jodzo, минатиот декември отпатува на туристичко патување до Меѓународната вселенска станица (ISS) со вселенско летало Сојуз. Тој планира да ја обиколи Месечината следната година со ракета на Маск и неговата компанија SpaceX.
Маезава ги купи сите седишта на ракетата што ќе патува до Месечината.

Другите избрани од милијардерот за учество во мисијата на Месечината се американскиот јутјубер Тим Дод, чешкиот уметник Јеми АД, ирскиот фотограф Ријанон Адам, британскиот фотограф Карим Илја, американскиот документарец Брендан Хол и индискиот актер Дев Јоши.

Во случај некој да биде попречен, има и две резервни копии – американската сноубордерка Кејтлин Фарингтон и јапонската танчерка Мију.

„Се надевам дека секој од нив ќе ја сфати одговорноста што доаѓа со напуштањето на Земјата, патувањето на Месечината и враќањето“, вели милијардерот во краткото видео објавено на YouTube.

„Сите избрани ќе имаат голема корист од ова искуство и се надевам дека ќе го искористат за да придонесат за нашата планета, за човештвото“, додаде тој.

Мисијата ќе се вика „Драга Месечина“ и ќе трае шест дена.

Ракетата Starship на SpaceX, која ќе се користи за оваа мисија, ќе биде најмоќната досега изградена. Веќе успешно изведе атмосферски летови и успеа да слета, но се уште нема изведено орбитален пробен лет. Маск неколку пати изјави дека ваков пробен лет ќе има до крајот на годината.

Јапонскиот милијардер се збогати како основач на онлајн модната компанија Jodzo, која во 2019 година беше купена од одделот за е-трговија на корпорацијата Softbank Group. За неговото патување до ISS со ракетата Сојуз, милијардерот Маезава плати 10 милијарди јени (73 милиони долари).

spot_img

Најважното