Јовески упати сочувство до семејствата на загинатите патници

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија, Љубомир Јовески денеска се сретна со директорот на бугарската Национална истражна служба Борислав Сарафов на местото на автобуската несреќа на автопатот Струма, во Бугарија.

Тој во изјава за медиумите порача дека заедно со колегите се договориле за понатамошна соработка во делот на разјаснување на сите околности околу оваа трагедија.

„Сакам да упатам сочувство до семејствата на загинатите патници“, истакна Јовески.

Поврзани вести

НЕ МОЖЕТЕ ДА ТРГУВАТЕ СО СИТЕ ДРАГОЦЕНИ РАБОТИ: Ако најдете архаичен предмет, мора да го направите ОВА!

Доколку најдете предмет со историска, културна или уметничка вредност, мора да го пријавите во музејот кој е одговорен за тоа место, вели за српски Курир археологот Петар Одобашиќ. Стручни...

ЗА ОВИЕ 2 ЗНАKА ДЕКЕМВРИ ЌЕ БИДЕ МАГИЧЕН: Подгответе се за големи животни промени!

На почетокот на декември, поточно на 4 декември не очекува затемнување на Сонцето во знакот Стрелец. Се верува дека следното вакво затемнување ќе се случи за 19 години, а неговата енергија во...

Доставени три кандидатури за претседател на СДСМ – рокот истекува денеска во 16 часот

Димитар Ковачевски, Фросина Ременски и Властимир Алексовски засега се тројцата официјални кандидати за претседател на СДСМ. Рокот за поднесување кандидатури истекува попладнево во 16 часот.

Дневен хороскоп за петок (03.12.2021)

ОВЕН Работа: Не сте претерано рационални и денес сте склони кон некои заблуди или носење погрешни одлуки. Љубов: Добар ден е ако сте во брак бидејќи...

Најважното

Променливо облачно со умерен, повремено засилен јужен ветер

Променливо облачно со умерен, повремено засилен јужен ветер. Кон крајот на денот и во текот на...

Денеска ќе пристигнат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Министерството за надворешни работи вчера информираше дека денеска ќе пристигнат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија.

333 нови случаи на ковид-19 – пријавени 16 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.440...

Во 9 пристигнуваат посмртните останки, поворката ќе се движи низ Скопје – на Скендербег последна почит за загинатите

Министерството за надворешни работи информира дека утре, 3 декември, во 9ч, на меѓународниот аеродром Скопје, се очекува да пристигна посмртните останки на...

Во 9 слетуваат бугарските авиони, последна почит на „Скендербег“ – МРТ со директен пренос

Јавниот сервис утре со почеток од 9 часот наутро, ќе врши пренос од Аеродромот „Скопје“ каде ќе пристигнат посмртните станки на 45-те...