Поврзи се

Македонија

Каде заглавија преговорите на ДУИ и СДСМ?! – Заев сѐ уште не ги достави до Собранието имињата на замениците министри

Published

on

Владата ниту денеска не ги достави до Собрание предлогот за заменик министрите.

-Текстот продолжува по рекламата-

Од Кабинетот на Претседателот на Собранието, за ТВ21 велат дека чекале до крајот на работното време, но не биле доставени предлозите од страна на Влада.

Ова го докажува и утрешната агенда на Претседателот на парламентот, кој има само 2 средби, но нема најава за седница.

Loading...

Премиерот Заев вчера најави дека денеска ќе ги соопшти имињата откако ќе се договорат со партнерите и откако ќе заврши со разговорот со потенцијалните кандидати.

Дека Заев и денеска ги нема конечните имиња на заменик министрите, потврди и вицепремиерот, Љупчо Николовски.

ДУИ за ТВ21 ги потврди имињата на предложените заменик министри.

Заменик министер за МВР – Назим Буши.

Заменик министер за здравство – Илир Хасани

Заменик министер за правда – Агим Нухиу

Заменик министер за Транспорт и врски – Беким Реџепи  

Заменик министер за одбрана – Башким Хасани

На Беса ќе и припаѓаат 2 функции на заменик министри. Арафат Шабани од Беса ќе биде Заменик министер за образование, а Седат Сулејмани, Заменик министер за култура.

Официјално е дека ДПА ја назначи Фатмире Исаку за Заменик министер за надворешни работи.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Од урнатините на зградата во Мумбај извлечени 35 тела, потрагата по преживеани продолжува

4NEWS.mk

Се влошува состојбата со Ковид-19, можни нови рестриктивни мерки

Македонија

Променливо облачно со сончеви периоди – максималната температура до 29 степени

4NEWS.mk

Димитров на средби во Брисел

4NEWS.mk

Рот: Бугарија да не поставува нови услови за преговори

Македонија

„Беса“ цели да формира парламентарна група – никој не потврди дека ќе и помогнат со пратеници

4NEWS.mk

Обвинителството чека пријава за кражбата на починат пациент во Струмица

Македонија

Граѓански протест за затворање на депонијата „Русино“

4NEWS.mk

Филипче најавува нови рестриктивни мерки: Маска на отворено и кога сте сами, ограничен број лица на маса во кафеана

Македонија

„Родителите да отстапат место во градинките на оние чии деца нема кој да ги чува“, вели Шахпаска

4NEWS.mk

ЕКСКЛУЗИВНО: Бугарскиот меморандум во целост објавен

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

4NEWS.mk

СДСМ: Нема да коментираме ставови од земја каде има политичка дестабилизација

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Македонија

Груби: ТАВ Македонија нема да гради аеродром во Штип, средствата ќе се пренасочат за подобрување на животната средина

Македонија

По барањето на Бугарија – Џафери: Идентитетот на граѓаните е потврден

Македонија

Јанкулоска: Нема потреба од спектакли и опсада на зградата во која живеам, јас сум дома, никаде не бегам

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com