КАКО АВТОМОБИЛОТ ДА НЕ ВИ ЗАЛЕДИ ВО ТЕКОТ НА НОЌТА: Одлични трикови од искусни возачи!

Не чекајте до утрото за да се справите со замрзнат автомобил. Животот ќе ви биде многу полесен само ако однапред внимавате на некои работи и направите одредени потези кои ќе го спречат тоа!

Еве 8 одлични совети за тоа како да не замрзне стаклото, вратите и бравите и како да решите проблем ако тоа се случи:

  1. Изберете исток

Ако имате можност, секогаш паркирајте го автомобилот со предниот дел на исток. Така, првите зраци на утринското сонце полека ќе го стопат мразот на шофершајбната.

  1. Алкохолот и сапунот помагаат

Направете стаклена течност за одмрзнување која наутро само ќе ја испрскате врз мразот. Во шише ставете литар алкохол, децилитар вода и 1 лажичка детергент за садови. Добро протресете. Постои уште еден добар рецепт – истурете алкохол и вода во сооднос 2: 1 (две третини од алкохол и една третина од вода) во шишето со распрскувач.

  1. Заштитете ги бравите од мраз

Најдобра заштита е спрејот наменет токму за ова, а доколку замрзне бравата загрејте го клучот со запалка и ќе можете да отклучите.

  1. Заштитете ја вратата

Премачкајте ја гумата околу вратата на автомобилот со малку маснотија. Тоа може да биде глицерин, вазелин, растително масло за јадење итн. Направете го тоа веднаш штом ќе излезете од возилото за да можете да ја отворите вратата следното утро без никакви проблеми.

  1. Справете се

Ако се најдете некаде во градот и ви замрзнуваат прозорците, а немате спреј, топла вода или стругалка – посегнете по банкарската картичка и истружете го мразот. Ќе оди малку побавно, но по некое време сепак ќе можете да седнете во автомобилот и да возите дома.

  1. Чорапи на бришачите

Да, добро прочитавте. Ставете стари чорапи на бришачите за да не ги најдете „залепени“ на леденото стакло наутро. Или, само подигнете ги за да не стојат на стаклото за да не се залепат.

  1. Заштита за огледала

Надворешните ретровизори на автомобилот нема да замрзнат ако ставите пластични кеси на нив. Можете да ги завиткате и со ластик.

  1. Ставете картон на стаклото

Ова е одличен начин да се спречи да се замрзнат стаклата на автомобилот, што често ги користат возачите. Наместо картон можете да ставите и стара крпа.

ВНИМАНИЕ!

Никогаш не преливајте ледена чаша со топла вода бидејќи може да пукне, особено ако веќе има мали оштетувања, предупредуваат експертите. Попаметен избор е млаката вода која треба да се нанесе на чашата со крпа.

Поврзани вести

Бектеши и Лорер потпишаа Меморандум за разбирање за промоција и инвестициска соработка на малите и средни претпријатија од Северна Македонија и Бугарија

Министерот за економија Крешник Бектеши и министерот за иновации и раст на Република Бугарија, Даниел Лорер денеска во Софија во рамки на заедничката седница на македонската и бугарската Влада потпишаа Меморандум за...

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков истакна дека „постојат држави како што е Република Северна Македонија каде што индивидуалните права се остаруваат...

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се разговарало за политичките прашања меѓу двете земји, со акцент на темите кои ги опфаќаат ново-формираните работни...

Дали пуканките се едни од најздравите закуски?

Пуканките се една од најпопуларните закуски. Сепак, честа дилема е дали пуканките навистина се една од најздравите закуски? Пуканките се навистина одличен избор за грицкање доколку не сакате да...

Најважното

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков...

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се разговарало за политичките прашања меѓу двете...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...