Какви средства поседува Милош Вучевиќ, мандатарот за состав на новата Влада?

За претставник за состав на новата Влада на Србија е предложен поранешниот вицепремиер на Владата на Србија и министер за одбрана Милош Вучевиќ, како и претседателот на Српската напредна партија (СНС).

Него го предложи претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Вучевиќ претходно беше градоначалник на Нови Сад.

Во мај минатата година беше избрана за претседател на СНС, наследувајќи го Вучиќ, а на премиерската функција ќе ја наследи Ана Брнабиќ, која сега е претседател на српското Собрание.

Според податоците на Агенцијата за спречување на корупцијата, објавени на 13 февруари годинава, Милош Вучевиќ како министер за одбрана и вицепремиер на Владата на Србија имал месечен приход од нешто помалку од 160.000 динари нето.

Од недвижен имот Вучевиќ поседува четирисобен стан од 86 метри квадратни, потоа двособен стан од 50 квадрати, како и гаража од 15 метри квадратни.

Според овие податоци тој не поседува никакво возило.

Покрај тоа, Вучевиќ има и пет акции во вредност од 1.800 динари во новосадската компанија TGASASO0810.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното