Свет
21,845,234
Вкупно активни случаи
Updated on 05/03/2021 18:42 18:42
Македонија
8,659
Вкупно активни случаи
Updated on 05/03/2021 18:42 18:42
Македонија
3,176
Вкупно починати
Updated on 05/03/2021 18:42 18:42
Македонија
94,275
Вкупно оздравени
Updated on 05/03/2021 18:42 18:42

Ќе го превртам секој камен за вакцината да стигне во Албанија

Премиерот на Албанија, Еди Рама на пат кон САД на Твитер напиша дека оди да ја обезбеди што побрзо вакцината против коронавирус.

Еди Рама преку објава на Твитер истакна дека „ќе го преврти секој камен“, за вакцината против Ковид-19 да пристигне во Албанија што е можно поскоро“.

„Да се ​​добие вакцината што е можно побрзо е приоритет на нашата борба против невидливиот непријател. За таа цел, служи контактот лице-в-лице со производители на вакцини. Јас сум на пат кон САД“, рече Рама.

Во меѓувреме, албанската министерка за здравство и социјална помош, Огерта Манастирлиу, рече дека албанската влада е во процес на преговори со неколку компании за да обезбеди навремено вакцина против Ковид-19.

Таа исто така нагласи дека владата направила аванс од 3,9 милиони долари со цел да се овозможи вакцина што е можно побрзо.

НАШ ПРЕДЛОГ

ССНМ и ЗНМ со целосна поддршка на својата членка Арбнора Мемети

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) остро реагираат на начинот на кој без...

Пукање во Скопје, убиени две млади момчиња

На 05.03.2021 во 02.35 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул.„Македонско - Косовска бригада“ се слушнало пукање.

Имунизацијата на населението ќе почне месецов

До крајот на годината, производителот „Фајзер“ во земјава ќе испорача 800.280 дози вакцини против Ковид- 19. Според надлежните, првите...
Skopje
clear sky
12 ° C
12 °
12 °
35 %
2.6kmh
0 %
Fri
12 °
Sat
9 °
Sun
10 °
Mon
13 °
Tue
8 °