КОГА НЕКОЈ ЌЕ ВЕ ПОВРЕДИ, НАВРЕДИ И РАЗОЧАРУВА, НАПРАВЕТЕ ГО ОВА: Еве како да го фрлите товарот од минатото и да излечите скршено срце!

За време на нашето животно патување среќаваме различни луѓе кои можат да поминат покрај нас и да исчезнат, без впечаток дека тие воопшто биле дел од нашите животи. Но и оние кои оставаат трага на душата. Иако би сакале да се сеќаваме само на луѓето кои внесоа лесни и пријатни емоции во нашите животи, за жал често повеќе се сеќаваме на луѓето кои не повредија и ни го променија животот засекогаш. Се потсетуваме дека сме „скршиле“ поради некого, дека некои работи навистина не повредуваат, но на крајот важно е да сфатиме дека нешто научивме во таа ситуација, излеговме од тоа посилни од порано – нашиот живот и перцепција во односот кон некои работи се промени.

Ако сè уште не можете да се помирите со она што се случило, важно е да ја прифатите и да ја научите лекцијата. Ако сè уште сте загрижени, се чувствувате разочарани и ви е тешко да се справите со товарот од минатото, важно е да ја сфатите позитивната страна – станувате посилни. Од ситуациите кога некој ќе ве повреди, ќе ве разочара и ќе ви го промени животот со нивните негативни ефекти, можеме да ги извлечеме следните лекции:

  1. Дознаваме многу повеќе за нашите граници и размени – почнувате да сфаќате колку се важни вашите граници. На крајот на краиштата, долго време правите компромиси, обидувајќи се да ја спасите врската, што само ја влоши ситуацијата. Сега точно знаете што никогаш нема да дозволите некој да прави во однос на вас. Оваа лекција ја научивте засекогаш и нема да ги повторувате истите грешки.
  2. Учиме што е предавство со доверба – кога некој ќе не повреди, се менуваме и почнуваме да сфаќаме колку некои луѓе можат да бидат токсични. Откриваме дека можат да прават лоши работи, да носат маски, да се преправаат дека ни дозволуваат да живееме во заблуда додека не нè фати ладен туш.
  1. Сфаќаме дека понекогаш најдоброто нешто е само да си заминеме – Колку повеќе страдаме во врската, толку поочигледно станува дека понекогаш најдоброто нешто што можеме да го направиме за себе е само да си заминеме.
  2. Разбираме дека љубовта е двонасочна улица – За да функционира се во врската потребни се двајца. Јасно ќе разберете дека кога сите обиди за зајакнување на врската и заштеда завршуваат со неуспех. Не можете да натерате некого да се промени ако не сака. За квалитетна врска потребни се двајца луѓе кои напорно работат.
  3. Разбираме што сакаме, а што не сакаме во животот и љубовта – Колку повеќе искуство имате, толку подобро разбирате што нема да толерирате под никакви околности. Поставувате сè повеќе граници за да се заштитите од идните фрустрации и болки. Така созревате и растете.
  4. Разбираме дека нашата сопствена благосостојба треба да биде приоритет – Стануваме свесни дека нашата благосостојба треба да биде наш главен приоритет. Ако се чувствуваме лошо и непријатно, сè друго нема смисла. Ги разбираме нашите потреби и сакаме да ги исполниме – не ја занемаруваме нашата благосостојба. Тој се фокусираше на својата среќа.

Секое животно искуство со себе носи одредени лекции. Затоа, извлечете лекција, учете од вашите грешки, добри времиња, темни моменти – и растете низ секое искуство. По поразот, станете уште посилно – си го должите себеси!

Поврзани вести

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

27 јануари – Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 27 јануари 2022 година (четврток), Свети Сава е неработен ден за...

Ова е најплатениот музичар за 2021 година- заработил вртоглава сума

Брус Спрингстин, со заработка од 590 милиони долари е прогласен за најплатен музичар за 2021 година, објави списанието „Ролинг стоун“. Најголем дел од заработката е од продажба на своите...

Александар Николоски избран за потпретседател на Европската народна партија во ПС на Совет на Европа

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска на првиот ден од зимската сесија на Парламентарното Собрание на Совет на Европа, која се одржува во хибриден формат, поради пандемијата, е избран за потпретседател на...

Најважното

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.