Поврзи се

Македонија

Кој ќе ги поддржи протестите на ВМРО-ДПМНЕ? „Одлуките ги носиме сами“, велат од албанската опозиција

Published

on

По изјавите на лидерот на македонската опозиција, Христијан Мицкоски за протести и блокирање на институциите, ТВ21 ги контактираше албанските опозициски партии за да дознае дали нивните политички субјекти ќе се приклучат кон повикот на ВМРО-ДПМНЕ.

Од Алијаса за Албанците велат дека партијата ќе донесе одлука на автономен начин без влијание од другите политички субјекти и дека влијание ќе имаат само граѓаните, активистите и невладините организации.

-Текстот продолжува по рекламата-

И од Беса се оградуваат од учеството на заеднички протест со ВМРО-ДПМНЕ, но не ја исклучуваат можноста за организирање сеалбански протести, со цел да го изразат незадоволството од последните случувања.

Од партијата Алтернатива, пак, велат дека како партија не сакаат да ги коментираат постапките на другите партии туку дека се на ставот дека скандалот со „Рекет“ треба што поскоро да добие судски епилог за да се врати надежта кај граѓаните.

Ставот на СДСМ е дека Мицкоски со таквите изјави за блокада на институциите, подразбира повторување на 27 април и дека со тоа посакува да ја загрози интеграцијата во ЕУ и НАТО. Експертите сметаат дека опозицијата нема моќ да манифестира незадоволство кај граѓаните  поради сето ова што се случува. Во текот на утрешниот ден, специјалната обвинителка Катица Јанева треба да се појави на распит во обвинителството за организиран криминал и корупција за случајот „Рекет“ кој веќе еден месец ја тресе јавноста, но сè уште нема придвижување за епилог.

РЕПОРТЕР: ВАЉМИРА ЗЕНДЕЛИ

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ приморано гласале за „Северна“, во НАТО нема веќе да ја игнорираат придавката, а ќе се борат против корупцијата

4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

Патеките и летниковците на велешко езеро „Младост“ од годинава секојдневно ќе се одржуваат

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

Премиерот бара разрешување, Царовска молчи, Мизрахи вели не добила буџет од Владата за промена на таблата

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com