ЛДП и ДОМ ќе предложат законски измени за регулирање на производството на криптовалути

Пратениците од ЛДП и ДОМ ќе предложат законски измени за регулирање на производството на криптовалути.

– Во време на енергетска криза недозволиво е да се троши струја за производство на криптовалути за лично богатење на поединци, велат од партиите.

Според нив, бидејќи криптовалутите се прогласени за неприфатливи за животната средина и затоа дополнително ќе бараат и законска регулација бидејќи употребата на струја од фосилни горива како што е случајот во моментот ја загадува животната средина.

– Ќе ја консултираме стручната фела и најдоцна за една недела ќе побараме регулација и ќе доставиме законски измени, дополнуваат од ЛДП и ДОМ.

Поврзани вести

ЛДП најавува законски измени и поскапа струја за копачите на криптовалути

Луѓето кои сакаат да заработуваат со копање криптовалути, потребната струја да ја купуваат на слободен пазар, или пак таа да чини повеќе ако се користи за создавање виртуелни банкноти. Ова е еден...

Власта краде струја и „копа“ биткоини, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Власта краде струја и прави милиони, а народот плаќа милиони за да има власта што да краде, обвини ВМРО-ДПМНЕ во соопштение до јавноста. „По неколкуте купување на скапа струја,...

Не е само ГТЦ, се копало биткоин и во Македонски железници-инфраструктура?!

Случајот со копањето на Биткоин не е само поврзан со Градскиот трговски центар. Машини има и во неколку други јавни институции, до кои е тешко да се дојде. Последен...

АВМУ бара ГТЦ да не ја попречува работата на новинарите

Агенцијата во соопштението нагласува дека истражувачкото новинарство е суштина на новинарската професија и дека е клучно за остварувањето на улогата на медиумите во современите демократии. „Најважната задача на новинарите...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...