Лидерот на Хамас, Исмаил Ханије, рече дека „блиску сме до постигнување договор за прекин на огнот“ – коментираат западните медиуми

Лидерот на „Хамас“ Исмаил Ханије изјави дека „блиску сме до постигнување договор за прекин на огнот“, пишува во „Гардијан“.

Британското издание забележува дека палестинското движење одговорило на катарските власти поради надежите за прекин на огнот што ќе обезбеди ослободување на заложниците и влез на нова хуманитарна помош во Појасот Газа. Во меѓувреме, израелските одбранбени сили (ИДФ) се приближуваат кон преполната индонезиска болница во Газа, што ги зголемува стравувањата од повторување на настаните во болничкиот комплекс Еш Шифа.

„Гардијан“ пишува и дека семејството на познатиот палестински поет Мосаб Абу Тоха, добитник на американска книжевна награда, соопшти дека тој бил уапсен од израелските сили во неделата додека се обидувал да ја напушти Газа. Се вели дека поетот е син на американски државјанин, поради што американските власти му рекле дека може да замине – па тој се упатил од северниот дел на Појасот Газа кон контролниот пункт Рафах на границата со Египет, но бил приведен . Тоха има збирки поезија објавени на англиски јазик, а оваа година беше финалист за наградата на Националниот совет на книжевните критичари во САД и ја освои Американската книжевна награда.

V. „Индипендент“ го коментираше случајот со брод со 25-член екипаж, поврзан со Израел, киднапиран од јеменските Хути.

Изданието забележува дека оваа акција на шиитските бунтовници во стратешки важниот бродски коридор на Црвеното Море ги зголеми стравувањата дека регионалните тензии околу конфликтот меѓу Израел и Хамас би можеле да отворат нов фронт, само овој пат по море.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  ПРИСТИГНАА ПРВИТЕ СНИМКИ: Земјотрес од 7,5 степени на Филипините, евакуација и во Јапонија - „очекувајте разорно цунами“

Индипендент го привлекува вниманието на фактот дека во 25-члениот екипаж на бродот Галакси Лидер под бахамско знаме, поврзан со израелски милијардер, за чие киднапирање канцеларијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги обвини Хутите, има луѓе од повеќе националности. вклучувајќи бугарски, филипински, мексикански и украински, но не и од израелски.

Премногу луѓе сакаат да веруваат во лагите на Хамас за болниците во Газа, гласи насловот на текстот во британскиот Дејли Телеграф.

Авторот Ричард Кемп истакнува дека и покрај сите докази, некои на Запад одбиваат да прифатат дека се точни тврдењата на ИД дека палестинското движење ги користи медицинските установи како покритие.

Коментаторот посочува дека тоа не важи само за болниците, туку и за други објекти заштитени со меѓународни конвенции за водење војна, како џамии и училишта, кои, според неговите зборови, ги користи „Хамас“ за терористички цели.

Јапонија преговара за ослободување на бродот поврзан со Израел, кој беше киднапиран од јеменските Хути и чија компанија оперирање е јапонска, пишува „Вашингтон пост“.

Изданието го цитираше извештајот на израелскиот весник „Тајмс оф Израел“, според кој јапонската министерка за надворешни работи Јоко Камикава вчера изјави дека властите во Токио посегнале до Израел и Хутите и ги повикале земјите како Саудиска Арабија, Оман и Иран да апелира до групата „да го ослободи бродот и членовите на екипажот што е можно поскоро“.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  Нов Зеланд ги забрани мобилните телефони во училиштата поради загрижувачкиот пад на писменоста

Вчера Техеран негираше дека е вмешан во киднапирањето на бродот, забележува „Вашингтон пост“.

Семејствата на заложниците кои беа киднапирани од Хамас и однесени во Газа се очајни за доказ дека нивните најблиски се живи, пишува Њујорк Тајмс.

Изданието забележува дека палестинското движење не дало никакви информации за речиси 240-те заложници, меѓу кои има и деца.

Во друга статија за конфликтот во Газа, Њујорк Тајмс објави, цитирајќи анализа на сателитски податоци, дека речиси половина од сите згради во северниот дел на палестинската енклава се оштетени или уништени.

Нетанјаху е под притисок да ја елиминира заканата од Хезболах, пишува Wall Street Journal.

Изданието коментира дека израелскиот премиер не одговорил на повиците на локалните жители кои живеат во областите долж границата со Либан и на израелската армија да преземат мерки против либанското шиитско движење, кое ги гранатира израелските погранични населби.

Засега Нетанјаху се ограничува само на предупредување до вооружената група поддржана од Иран, забележува весникот.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното