Поврзи се

Македонија

Локалите узурпираат јавни површини во Кичево – пазарниот инспекторат и ја префрла вината на полицијата

Published

on

Преку лето во Кичево локалите и продавачите ги узурпираат тротоарите. Со тоа се отежнува движењето на пешаците кои се принудени да одат по улица каде што поминуваат автомобили. Овој проблем во Кичево е присутен со години. Неколку локали кои ја забележаа екипата на ТВ21 на терен, ги тргнаа масите кои беа поставени на тротоар. Градоначалникот на Кичево, Фатмир Дехари рече дека поради пандемијата со Ковид-19 ги повлекол даноците за локалите но како што рече, тие го злоупотребуваат тоа и поставуваат маси на тротоар. Тој упати апел сопствениците да внимаваат со узурпирањето на јавните површини.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Ние одлучивме да не се оданочуваат барем оваа година и да се продолжи да се следи состојбата. И јавните површини кои се користат од локалите, било тие во кои се служи храна или кафетериите, да не се оданочуваат. Упатувам апел сега да го искористам моментот, да внимаваат и да не го узурпираат јавниот имот, значи не безгранично“, вели Фатмир Дехари.

ТВ21 го контактираше Пазарниот инспекторат во Кичево, но од таму одбија да одговорат во врска со узурпацијата на јавните површини. Тие велат дека не се одговорни за тоа и дека престанале да одговараат на новинари бидејќи според нив овие информации за узурпација на јавни површини, не се јавни. Тие прстот го вперија кон полицијата. ТВ21 го контактираше и СВР Охрид. Од таму ни рекоа дека не секогаш полицијата треба да ја врши и работата на инспекторите, туку дека во соработката треба да се постават правила.

Loading...

„Полицијата на своја иницијатива и во соработка со пазарните инспектори врши контрола за узурпација на јавни површини. Во случај да полицијата забележи узурпација на јавна површина, се прави соодветна пријава за узурпираниот простор“, велат од СВР Охрид.

Броевите со префикс на Пазарниот инспекторат во Кичево и Гостивар не се во функција. Неколку пати се обидовме да ги контактираме во текот на денот, но безуспешно.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

4NEWS.mk

Повторно македонци се вмешаа во претседателските избори во САД

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

Македонија

МВР ја „чува“ екс министерката Јанкулоска – Груевски во Будимпешта, соработниците се соочуваат со затвор

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com