„Малата сирена“ – 33 години од првата проекција

Малата сирена, американски долгометражен цртан филм заснован на истоимената данска бајка од Ханс Кристијан Андресен, се појави во кината на 17 ноември 1989 година.

Приказната за авантурите на ќерката на кралот Тритон, владетелот на океанот, од самиот почеток доби позитивни критики. 28-ми игран филм по ред на Дизни заработи над 84 милиони долари во првата недела од прикажувањето и неверојатни 211 милиони долари досега.

Заплетот на филмот ја следи црвенокосата сирена Ариел, која од љубов кон принцот Ерик очајно сака да го напушти океанот и да стане обична девојка. Малата сирена, во желбата да ја исполни својата љубов, паѓа во стапицата на злобната вештерка Урсула.

Таа се согласува да го жртвува својот глас на вештерката, а за возврат добива нозе и можност да го придобие нејзиниот принц. Без способност да зборува, Ариел не може да разговара со Ерик, кој сепак ќе се заљуби во сирената.

Злобната Урсула потоа ја киднапира Ариел и му поставува услов на кралот Тритон да избере помеѓу својата титула и неговата сакана ќерка. Тритон, од љубов кон Ариел, ѝ го дава на Урсула својот трозабец. Сепак, Ерик успева да ја победи морската вештерка и љубовта меѓу принцот и сирената победува.

Интересно е што филмот освои два Оскари за најдобра музика и песната „На морското дно“. Некои критичари мислеа дека ова е филм што го „донесе Бродвеј во цртаните филмови“.

По големиот успех, беше одлучено да се сними продолжение наречено Little Mermaid 2: Return to the Sea. По него е снимен третиот филм Малата сирена: Почетокот на Ариел, кој ги следи настаните пред првата реализација.

Во 2016 година, Дизни објави дека играниот филм моментално е во продукција, а датумот на премиера е 26 мај 2023 година.

Поврзани вести

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ГРЕШИТЕ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Животот уште посурово ви враќа сè што правите!

Еднаш имаше една слаба старица која, откако ѝ почина саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внукот. Нејзиниот вид и слух се влошуваа секој ден. Понекогаш рацете...

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Македонија изразувајќи незадоволство од неизгласувањето на законското решение со кое недела се прогласува за...

13 лица ја изгубија битката со ковид-19 – најмладите 35 и 39 години

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на ковид-19. Регистрирани сe 393 оздравени пациенти, а регистрирани се...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...