Поврзи се

Македонија

Медицинскиот кадар изненаден – по втор пат може да се заразите од ковид-19, можноста за грешка исклучена

Published

on

И доколку сте оздравеле, повторно можете да се заразните со Ковид-19.

-Текстот продолжува по рекламата-

Се уште не е официјално потврдено дали може да ви се врати корона вирусот ако сте го прележале, но две медицински сестри, од кумановската болница, се заразени со Ковид-19 иако пред два месеци го прележале вирусот. Тоа го изненади целиот медицински кадар.

„Едната медицинска сестра учествуваше во процесот на дарување на плазма и ние ја потврдивме како позитивна. Другата медицинска сестра која повторно е заразена, односно има позитивен резултат, имаше здравствени проблеми и во текот на нашата анализа, односно во текот на тестирањето потврдивме дека е позитивна“, истакна Ариф Љатифи.

Од Инфективното одделение велат дека не се знае дали е можно повторно да се зарази сите лица и дали се создава имунитет откако ќе помине Ковид-19. Од таму не објаснуваат како е можно на некого повторно да му се врати вирусот во толку краток период.

„Имаше неколку случаи и во Кина, но се уште не можеме да зборуваме за нешто сигурно, поради тоа што науката се уште нема конкретен заклучок и за симптоматологијата на вирусот и за терапијата и за сите здравствени доктрини, за да може да ги основа, треба да помине долго време, фактички додека да се открие вакцина која ќе даде некаков резултат. Но, и за тоа е потребно време, најмалку една година“, посочи Алириза Османи.

Но дали постои можност да се случи грешка во текот на првиот и вториот тест?

„Категорично ја исклучуваме можноста за грешка при тестирањето, при анализа на брисевите или некој друг технички процес“, додаде Ариф Љатифи.

Директорката на кумановската болница, Снежана Захариева, не сакаше да се произнесе за ТВ21 иако неколку пати ја побаравме за различни теми. Министерот за здравство, Венко Филипче, вчера рече дека можеби станува збор за мутација на вирусот. Слични случаи има и во други земји, но зошто тоа се случува науката се уште нема точен одговор, додаде Филипче. Инаку, ова е прв пат откако корона вирусот е присутен во нашата земја, лица кои оздравиле од КОВИД-19 повторно да се заразат.

.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Богојески од Аеродром: Гласот за 10-ка е за искористување на нашата последна шанса за достоен живот

4NEWS.mk

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

4NEWS.mk

СЗО: Првите резултати за лек против Ковид-19 за две недели

Македонија

Ветувања за застапеност во приватниот сектор – Висар Адеми: Најнепромислени изјави што сум ги слушнал досега

4NEWS.mk

Од новите 165 случаи на КОВИД-19, 71 заразен во Скопје

Македонија

Ахмети: Гоце Делчев со кече на глава држел говор пред Албанците и ги обединувал Македонците заедно да работат за оваа држава

4NEWS.mk

САД забележаа нов дневен рекорд на новозаболени, државите донесуваат строги мерки и казнуваат за неносење маски

Македонија

Заев на средба со лозари во Неготино

4NEWS.mk

Инспекторите излегоа на терен по новите труења, но сендвичарницата „Гранд Бургер“ не работи

Македонија

Филипче: Платите на докторите специјалисти во „Св. Еразмо“ зголемени за 27 илјади денари

Македонија

Заев: Му понудив заедничка Влада на Мицкоски

Македонија

Заразен оџа, затворени 8 џамии во градот – болницата во Кичево тешко се справува со ковид-19

4NEWS.mk

На Јутјуб објавена нова „бомба“ за Зоран Заев

4NEWS.mk

Ахмети: Го сакаме нашиот дел за кој сме пролеале крв

4NEWS.mk

Чулев: Имаме информации дека криминални структури ќе вршат притисок и поткуп на гласачи

Македонија

Шеќеринска: Гласав за Талат Џафери да биде претседател на Собрание по цена да го изгубиме животот

Македонија

ДИК го усвои протокол за гласање, ако не носите маска и ракавици нема да може да гласате

Македонија

Се појави нова бомба во која наводно се слуша гласот на Мицкоски: Се борам ова СЈО да не помине…

4NEWS.mk

Вратени Македонци кои се обиделе да влезат во Грција преку Бугарија

Македонија

ВИДЕО: Обилни врнежи во Битола, градот изгледа како Венеција

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија