Свет
18,281,051
Вкупно активни случаи
Updated on 20/04/2021 18:02 18:02
Македонија
18,658
Вкупно активни случаи
Updated on 20/04/2021 18:02 18:02
Македонија
4,509
Вкупно починати
Updated on 20/04/2021 18:02 18:02
Македонија
124,828
Вкупно оздравени
Updated on 20/04/2021 18:02 18:02

Меркел со порака до сите кои одбиваат вакцина: Кој не сака нема да може да прави некои работи

Приказната за вакцинацијата во ЕУ, иако не е започната интензивно, сега се разгледува животот по вакцинацијата и можноста за воведување на одредени придобивки за оние кои се вакцинирани, но и за ограничување на некои работи за оние кои одбиваат, како што спомена Германската канцеларка Ангела Меркел.

Првиот чекор во таа насока го направи Данска. Данската влада во средата објави воведување дигитален корона-пасош, апликација за паметни телефони, со која поединец ќе може да докаже дека е вакциниран.

Деталите сè уште не се разјаснети, но сигурно е дека оваа картичка треба да го олесни враќањето во нормала и да им овозможи на деловните луѓе повторно да патуваат.

„За нас е многу важно повторно да го отвориме данското општество и да им овозможиме на компаниите да работат. Многу дански компании се активни низ целиот свет “, рече во вторникот министерот за финансии Мортен Боедсков.

Генералниот директор на Данската стопанска комора, Брајан Микелсен, зборува за светлото на крајот на тунелот за многу компании.

Соседна Шведска има слични планови и ден подоцна најави и воведување дигитален пасош.

Со дигитален сертификат ќе биде можно брзо и лесно да се докаже дека вакцинирањето е извршено“, рече министерот за дигитализација Андерс Игеман во четвртокот.

Прашањето е во моментов за што би можело да биде добра картичката за вакцинација.

Во моментов, поради ширењето на британската мутација на вирусот, скоро никој од Данска не може да влезе во Шведска.

И тука сè уште не е можно да се предвиди дали воведувањето дигитална картичка за вакцинација би било од корист и би довело до повторно воведување на некои права.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com