Поврзи се

Бизнис

Министрите од регионот го повикаа Косово целосно да ги укине зголемените царини

Published

on

Министрите од регионот денеска во Белград, Србија, на заеднички состанок ја повикаа косовската влада целосно да ги укине зголемените царини за извоз на земјоделски производи во Косово. Тие ја поздравија одлуката на Косово за делумно укинување на зголемените царини, но побараа од Приштина итно и целосно да ги укине воведените зголемени царини за извоз на земјоделски производи.

Иницијатор и домаќин беше српскиот министер за трговија Расим Љаиќ. На средбата учествуваше и македонскиот министер за земјоделство, Љупчо Николовски, кој ги поздрави денешната средба и формирањето на оперативното тело што ќе работи на отстранување на сите трговски бариери.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Внимателно и претпазливо, заедно со властите во Косово, овие неколку дена постојано сме во комуникација. Сметам дека енергијата што ја дадовме досега вроди со плод. Вчера на владина седница Приштина донесе одлука за повлекување на царината од поголем дел од производите. Но, со оглед на тоа дека во сила се мерки за зголемена царина за некои од производите за кои Македонија има извоз во моментот, бараме укинувањето на одлуката да се случи веднаш. Сметаме дека е потребно итно отповикување на оваа одлука, која е спротивна на ЦЕФТА-договорот, но и на СТО. Ние очекуваме укинување на оваа одлука“, истакна Николовски.

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Реакција на генералниот секретар на Илинденскиот марш за инцидентот кај Гумење

Македонија

СДСМ-ДУИ, прва опција за нова Влада!? Божиновски: Проширена коалиција меѓу сите политички субјекти

Македонија

Учениците од септември се враќаат во клупите, со маски на лицата и социјална дистанца, часот ќе трае 20 минути

Македонија

Ќе заѕвони ли училишното ѕвонче? Неделков од СОНК: Вирусот е како атомска бомба за училиштето

Македонија

Акција на ИНТЕРПОЛ: Обид за внес на отровна храна во Македонија – запленето пилешко месо со птичји грип

Македонија

Владата објави нов, ажуриран список на компании кои добиле помош, а не ја исплатиле на работниците

Македонија

СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ да молчат за енергетиката, во нивно време струјата поскапе 100% и беше укината евтината тарифа

Македонија

Кадриу: „Премиерот нѐ нарече криминалци“ – Спасовски ги отфрли тврдењата на обвинителката

Македонија

Се заострува „битката“ за ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски се извини за политиките на дел од претходното раководство

Македонија

Полицијата во Синичане по изјавата на Џемаили – Агим Нухиу открива што изјавил градоначалникот на Боговиње во полиција

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри