Мистерија за исчезнат борбен авион во САД – Војската бара помош од граѓаните

Американските власти апелираат до јавноста за помош за пронаоѓање на борбен авион откако исчезнал над Јужна Каролина кога пилотот се катапултирал.

Поточно, според Гардијан , пилот на Маринскиот корпус безбедно се катапултирал од авион F-35B Lightning II над Северен Чарлстон во неделата попладне по „несреќа“, соопштија воени претставници. Тие продолжија велејќи: „Како, по ѓаволите, губите F-35? Како тоа нема уред за следење и бараме од јавноста, што, да најде авион и да го предаде?’

Сè започна кога пилотот на авионот безбедно паднал со падобран во Северен Чарлстон околу 14 часот и бил пренесен во локалната болница, каде што е во стабилна состојба, изјави мајор Мелани Салинас. Името на пилотот не е објавено.

Врз основа на локацијата и траекторијата на исчезнатиот авион, потрагата по авионот F-35 Lightning II се фокусираше на езерото Мултри и езерото Мерион, рече постариот мајстор наредникот Хедер Стентон во заедничката база Чарлстон. Двете езера се наоѓаат северно од Северен Чарлстон.

Во потрагата по Ф-35 бил вклучен хеликоптер од Одделот за спроведување на законот во Јужна Каролина. Властите сè уште истражуваат зошто пилотот се катапултирал, соопштија властите.

Пилотот на вториот Ф-35 безбедно се врати во заедничката база Чарлстон. Авионот и пилотите припаѓале на 501-та ескадрила за обука на борбени ловци со седиште во Бофор, недалеку од брегот на Атлантикот во Јужна Каролина.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното