Мистериозн лик дели милиони во словенечкото село, мештаните го чуваат неговиот идентитет

Непознат добротвор, кој во јавноста е познат само како поранешен жител, донираше големи суми пари за жителите на словенечката општина Превалје.

Добротворот веќе донираше неколку тони храна за локалниот Каритас, библиотеката на локалното основно училиште доби книги, спонзорираше курсеви за наставници и донираше дури два милиони евра за изградба на спортски парк, пренесува 24ur.

Се знае само дека станува збор за лице кое на тоа место посетувало основно училиште, но сакал да остане целосно анонимен. Оние на местото што знаат за кого се работи, не сакаат да го откријат неговото име. „Му реков дека му се заблагодаруваме и му се восхитуваме за тој потег, а тој рече дека ни се восхитува што им помагаме на сите овие луѓе“, рече шефот на локалната филијала на Каритас во областа.

„Донира поради чувството на припадност кон средината во која пораснал“, изјави претходно градоначалникот Матиќ Тасиќ за словенечко Дело.

Поврзани вести

Илјадници протестираа во Брисел против цените на струјата и ниските плати

Во Брисел се одржуваат национален штрајк и демонстрации против поскапувањето на енергенсите и намалувањето на куповната моќ на платите. Според полицијата, на демонстрациите учествувале вкупно околу 6.000 луѓе. Демонстрантите носеа...

Неколку важни совети од Сократ

Сократ, еден од најважните и најголемите филозофи на античка Грција, чие влијание врз западната филозофија и логика е неизмерно, ни даде важен филозофски совет кој може да биде од голема корист за...

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ГРЕШИТЕ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Животот уште посурово ви враќа сè што правите!

Еднаш имаше една слаба старица која, откако ѝ почина саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внукот. Нејзиниот вид и слух се влошуваа секој ден. Понекогаш рацете...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...