Митева: Алтернатива има две опции, да го послуша гласот на народот кои се спротивставија на политиките на СДСМ и ДУИ, или да тргне по позиции и да се претвори во криминално милје на Заев

Портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ Марија Митева на денешната прес конференциоја одговарајќи на новинарско прашање кој е ставот на ВМРО-ДПМНЕ за можноста Алтернатива да биде дел од владата на СДСМ и ДУИ, нагласи дека Алтернатива има две опции или да го послуша гласот на граѓаните кои на овие избори гласно се спротивставија на политиките на оваа влада или да тргне по позиции и со самото тоа да се претопи во криминално милје на Заев.

-Ако Алтернатива мисли дека треба да биди дел од влада на СДСМ и ДУИ и на сето она што тие како багаж го носат со себе, криминал, корупција, сиромаштија, тогаш навистина искрено жалиме. Алтернатива има две опции, едната е да го послуша гласот на граѓаните кои на овие локални избори гласно се спротивставија на политиките на СДСМ и ДУИ, или да тргне по трката за позиции и со тоа да се претопи во криминалното милје на Заев, вели Митева.

Митева истакна дека во моментот владата се опстанува врз основ на киднапиран пратеник на кој што како што рече таа му пропаѓа оправдувањето кое што го дал за таков чекор, а тоа е добивање на датум за почеток на преговорите со Европска Унија.

-Во однос на ситуацијата 60 – 60 во моментото можеме да кажеме дека власта се одржува врз основа на киднапиран пратеник на кој што гледаме дека му пропаѓа и она оправдување кое што го даде за таквиот чекор, а тоа е добивањето на датум за Европската унија, изјави Митева.

Поврзани вести

Алтернатива влегува во Влада со Министерство за здравство и еден вицепремиер?!

Според информации на 4NEWS.mk Алтернатива влегува во Влада со едно министерство и еден вицепремиер. Според наши извори, тоа е Министерството за здравство, но во моментов е нејасно кој е...

Пратеници од ВМРО-ДПНЕ ќе се приклучат кон мнозинството на СДСМ во парламентот?

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски вечерва гостуваше во ТВ21 во „21 Анализа“. Тој кажа дека има сигнали од опозицијата дека пратеници сакаат да се приклучат на новото парламентарно мнозинство.

ВМРО-ДПМНЕ на 12-ти декември ќе избира лидер, дали Христијан Мицкоски ја има поддршката?

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 рече дека ќе има Конгрес на партијата на 12.12, кој ќе се одржи во Скопје, и на кој ќе се избере...

Николоски ги објави списоците, Кастриот Реџепи се потпиша на 4 списоци – „Толку многу зборуваше против Владата и Заев…“

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски ни е гостин во „Клик Плус“ на ТВ21 вечерва. Дебатираме на актуелната политичка ситуација, пропаднатото гласање за недоверба на владата и премислувањето на пратеникот на БЕСА Кастриот...

Најважното

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...

ВИДЕО: „Изгубив 5 членови од семејството – ќе ја бараме правдата“

Дамир Османов од Сингелиќ , кој во страшната несреќа на автопатот „Струма“ изгуби 5 лица од семејството, денеска на аеродромот во Скопје...