Мухамед Кахримановиќ го собори Гинисовиот рекорд во кршење лименки

По повод годишнината од соборувањето на првиот Гинисов рекорд, вечерва во Спортската сала на Францисканскиот манастир во Високо се одржа настан на кој Мухамед Кахримановиќ сакаше да го собори рекордот по број на скршени лименки за една минута.

Кахримановиќ е носител на повеќе Гинисов рекорди, а вечерва успеа да го собори Гинисовиот рекорд за соборување на бројот на лименки. За помалку од една минута искрши 108 од нив. Претходниот рекорд го држеше Индиецот Виспи Харади со 89 дози.

Специјален гостин беше тренерот на Академијата Кукивон за Босна и Херцеговина, Хонг Сеунг К.И.

Кахримановиќ не го криеше задоволството по соборениот рекорд:

„Денес мојата задача беше да ги скршам конзервите и за среќа успеавме да ги направиме тие 108 дози како што бараше Гвинеја. Би сакал да и се заблагодарам на публиката што ме поддржа. Исто така, би сакал да ви се заблагодарам на сите вас во Високо за поддршката и се надевам дека следниот пат ќе биде малку подобро“, рече Кахримановиќ.

Кахримановиќ во наредниот период се очекува да има настапи во Хамбург и Холивуд.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното