Најважната порака на Столтенберг: Загрижени сме поради сецесионистичката реторика, особено влијанието на Русија

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг им се обрати на медиумите по средбата со претседавачот на Советот на министри на БиХ, Борјана Кришто и изрази загриженост за сецесионистичката поделеност и реторика, како и надворешното влијание, особено влијанието на Русија.

Тој рече дека разговарале за безбедносната состојба во Босна и Херцеговина.

„Денес разговаравме за безбедносната ситуација во вашата земја и во регионот. Сојузниците силно го поддржуваат суверенитетот и територијалниот интегритет на вашата земја. Загрижени сме поради сецесионистичката поделба и реторика, како и надворешното влијание, особено влијанието на Русија. Ова се заканува да ја поткопуваат стабилноста и ги ослабуваат реформите.Сите лидери мора да работат на единство и напредок“, рече Столтенберг.

Тој ја изрази важноста на стабилноста и безбедноста во овој регион.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  Во Софија официјално празнично: Поставена елка во главниот град

„НАТО е посветена на долгогодишна стабилност во вашата земја. И затоа ја продлабочуваме нашата соработка и политичкиот дијалог.  Седиштето на НАТО Сараево ја поддржува мисијата на Европската унија Алтеа . НАТО и сојузниците остануваат целосно посветени на успехот на таа мисија и ние го поздравуваме едногласното усвојување на продолжувањето на мисијата од страна на Советот за безбедност на Обединетите нации. Ги поддржуваме вашите реформски напори, вклучително и пакетот за градење одбранбени капацитети“, подвлече првиот човек на НАТО.

Тој ја пофали Босна и Херцеговина за нејзините успеси на патот кон Европската унија.

„Морате да ги зајакнете своите способности за одговор на природни и други катастрофи, сајбер одбрана. НАТО останува посветен на поддршката на БиХ на нејзиниот евроатлантски пат. Секоја земја треба да избере свои безбедносни аранжмани без надворешно мешање. Сакам да ја пофалам БиХ за успеси што ги постигна на патот кон Европската унија“, подвлече Јенс Столтенберг.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  Земјотрес ја потресе соседна Бугарија

По пристигнувањето во Босна и Херцеговина во неделата вечер, на 19 ноември, генералниот секретар на НАТО се сретна со членовите на Претседателството на БиХ за време на работната вечера.

По Босна и Херцеговина, генералниот секретар на НАТО ќе ги посети Косово, Србија и Северна Македонија .

По БиХ, генералниот секретар на НАТО денеска (понеделник) ќе отпатува за Косово, каде што ќе разговара со претседателката  Вјоса Османи-Сандрија  и со премиерката  Албина Курти .

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
  • Ознаки
  • 1

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното