НЕ МОЖЕТЕ ДА ТРГУВАТЕ СО СИТЕ ДРАГОЦЕНИ РАБОТИ: Ако најдете архаичен предмет, мора да го направите ОВА!

Доколку најдете предмет со историска, културна или уметничка вредност, мора да го пријавите во музејот кој е одговорен за тоа место, вели за српски Курир археологот Петар Одобашиќ.

  • Стручни лица од музејот ја проценуваат вредноста на предметот и му даваат „лична карта“, почнувајќи од тоа дали е оригинал или копија, од кога датира. Кога ќе се процени вредноста, на музејските власти им е во интерес, пронајдениот предмет да остане на нивна територија. Пронаоѓачот, доколку сака да го продаде предметот, мора да му го понуди на музејот и да се договори за цената со нив. Ако случајот оди преку граница, тоа се смета за кривично дело, исто како и нелегалната трговија, вели Одобашиќ.

Да се ​​потсетиме на примерот на Душко Мирковиќ од Рудник, кој пред повеќе од десет години случајно пронашол исклучителен предмет излеан во бронза, а кој датира од преминот во I и II век.

  • Станува збор за мало скулптурно дело што се вклопува во вашата рака. Го најдов во калап, а кога го скршив, внатре имаше фигурина која ја открива еротската положба на жената. Датира од 113 година, за време на римското освојување на оваа област и владетелот Септимиј Северус. На нашите простори денес е изработен во согласност со тогашните уметнички текови. Мал е, тежи околу 100 грама и е долг десетина сантиметри – вели Мирковиќ.

Откако Душко ја пронашол оваа специфична фигура, теренот бил детално истражен од археолозите во 2001 година. На истото место претходно беше пронајдена композиција составена од три коњи, кочија и воин со копје во раката.

  • Фигурината е во сефот, во банка и е во иста состојба како што е пронајдена. Некои сакаа да го купат, но јас ги одбив тие понуди. Имав само дилема кога требаше да се соберат парите за една операција, но и тогаш не се решив да ги продадам. Фигурината во 2002 година била проценета на 70.000 долари или 50.000 евра, а таа вредност останува и денес – рече Душан, додавајќи дека доколку одлучи да ја продаде, прво мора да му ја понуди на музејот бидејќи е културно богатство.

Додека Мирковиќ не реши да го продаде, споменикот на споменатата фигура во поголеми размери има во Музејот на Рудничко-таковскиот регион. Мештаните оваа ставка ја нарекуваат и „Рудничка убавица“ и „Рудничка венера“. Оваа статуетка е инспирирана од кругот на уметноста на Праксителес.

Поврзани вести

Двејн Џонсон го прeпишува својот успех на позитивното размислување

Двејн Џонсон, познат како Карпа, го припишува својот успех на неверојатната работна етика што ја научил од својот татко.  „Како професионален борач пред секој натпревар се молеше за сила...

Боровинките го намалуваат ризикот од проблеми со срцето

Постојат различни производи кои можат успешно да ја преземат титулата „добри за срцето“, но постои едно овошје кое навистина го штити вашиот „мотор“ доживотно, пишува сајтот „Јади ова, не тоа“.

Слушањето музика ја ублажува менопаузата

Одамна е познато дека музиката има лековито дејство. Помага во ослободувањето на хормоните на среќата како окситоцин, допамин, серотонин и ендорфин.  Новото истражување сугерира дека музиката може да ја олесни...

Го лажела шефот дека има корона, само за да оди на забава – пријателите ја снимале, доби отказ!

Младата девојка наскоро би можела да остане без работа откако било откриено дека лажела дека има круна за да може да оди на роденден на пријателка. Таа реши да ја сподели својата приказна...

Најважното

Претпладне променливо облачно со повремен слаб снег – во текот на денот облачноста ќе се намалува

Претпладне променливо облачно со повремен слаб снег, а во текот на денот облачноста ќе се намалува....

СЕДНИЦА ВЛАДА: Цените на основните прехранбени производи остануваат замрзнати до 28 февруари; Донесена е Програмата на економски реформи 2022 – 2024 година

Владата на Република Северна Македонија на денешната 8 седница донесе одлука да продолжи важноста на мерката за определување највисоки цени на основните...

1.908 нов случај на ковид-19 – пријавени 26 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 5.834...

Николоски: Заев доби датум за скијање на Шамони, но Македонија не доби датум за старт на преговори

Суштинското прашање е зошто актуелната политичка елита дозволи да ова стане прашање број еден, покрај билатералните односи и во државата? Одговорите можат...

За прв пат во Македонија изведена трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за Ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје, вчера за прв пат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад 34 годишен пациент со...