Не влегувајте веднаш во автомобилот на овие жештини: Еве како да го изладите за само десет секунди!

Секој возач кој влегол во автомобил кој цел ден седел на сонце знае колку може да биде тешко. Ова не само што е непријатно, туку може да биде и опасно за вашето здравје.

Без разлика дали имате клима-уред во автомобилот или не, овој трик ќе ви помогне да го разладите автомобилот што седел на сонце за околу десет секунди.

Оние кои го пробале овој метод велат дека за 24 часа ја намалува температурата во возилото за десет степени.

Се што треба да направите:

Свртете го прозорецот од совозачката страна и затворете ја вратата

Отварајте ја и затварајте ја возачката врата

Трикови

На седиштата, особено ако се кожни, ставете нешто од памук (стара маичка …) – така полесно ќе седнете на нив бидејќи нема да биде толку жешко.

Воланот е добро свртен на страна при паркирање, па кога ќе се вратите назад и ќе го ставите во почетната положба, најважниот дел (каде што ви се дланките) ќе биде ладен.

Дополнително, пред да го напуштите автомобилот, ставете некаков капак на менувачот, можеби некој стар чорап, за да не биде толку жешко кога ќе се вратите зад воланот.

Она што може да помогне автомобилот да не се прегрее е да се стави алуминиумска заштита на внатрешната страна на шофершајбната, која може да се купи во продавниците за автоделови. Ги одбива сончевите зраци, па нема да се случи да ви се загреат контролната табла и воланот што не можете да ги допрете, пренесува Крстарица.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното