Нетолерантни сте на лактоза, a обожавате сирење – сепак можете да уживате во него

Дури 70% од светската популација страда од нетолеранција на лактоза, млечен шеќер. Во едно неодамна објавено истражување, италијанските научници откриваат кои видови сирења не содржат млечен шеќер и можат слободно да ги јадат луѓето кои го имаат овој проблем.

Нетолеранцијата на лактоза е многу често дигестивно нарушување, многу почеста отколку што се мислеше. Луѓето со ова нарушување имаат варење кога пијат млеко и јадат млечни производи. Според некои проценки, дури 70 отсто од населението страда од овој проблем.

Ова нарушување е позабележително во Азија и Африка, а нешто помалку во Европа и Северна Америка. Најмалку е присутен во Скандинавија.

Како резултат на тоа, светот забележа значително зголемување на пазарот на производи без лактоза. Само минатата година овој пазар порасна за речиси седум отсто.

Кога ќе се открие нетолеранција на лактоза, најчеста грешка е драстично да се исфрлат сите млечни производи од исхраната, верувајќи дека сите тие содржат лактоза. Сепак, можно е да се избегнат непотребните ограничувања и повторно да уживате во нивниот вкус. Ова го потврдува и истражувачкиот проект на научниците од Универзитетот во Пиза, кој минатиот месец беше објавен во научни списанија.

Тим од експерти ги истражуваше вистинските количини на лактоза во сирењата со заштитено потекло. Се проценува дека половина од населението во Италија има нетолеранција на лактоза. Досега се веруваше дека само постарите сирења, кај кои процесот на зреење трае повеќе од 30 месеци, не содржат лактоза.

Испитувани се триесетина сирења, главно италијански, но и неколку чие потекло е од други европски земји.

Користени се најчувствителните и најспецифичните аналитички техники (околу 140 анализи во две акредитирани надворешни лаборатории), кои се способни да детектираат резидуална содржина на лактоза помала од 0,001%.

Утврдено е дека губењето на лактозата во сирењето не е исклучиво последица на процесот на созревање, туку главно се одредува од дејството на млечните ензими, кои се претвораат во млечна киселина.

Зреењето, кое досега се сметаше за главна причина за осиромашување на лактозата, затоа зазема второстепено место, а неговата улога е редефинирана особено кај меките сирења. Како заклучок, оваа истражувачка работа помогна да се идентификуваат некои нови сирења со заштитено потекло кои не содржат лактоза.

Списокот на сирења кои го поминале тестот и имаат помалку од 0,001 отсто млечни шеќери вклучува многу познати италијански брендови: grana padano, parmigiano rediano, pecorino, gorgonzola, provolone, но и француски бри, швајцарски Emmentaler and Greer и англиски чедар.

Сепак, не треба да се занемари варијабилноста што може да се појави во истото сирење со заштитена ознака на потекло, што влијае на составот. Затоа, би било неопходно секое сирење да има ознака дали има млечен шеќер во него.

Подобрено означување на производите без лактоза е неопходно за да се контролира ова здравствено нарушување, да се избегнат недостатоците во исхраната и да се задоволат потребите на растечкиот сегмент на потрошувачи, заклучуваат италијанските истражувачи.

Поврзани вести

ПОРАДИ ОВА, ХОРОСКОПСКИТЕ ЗНАЦИ ГО ГУБАТ ТЛОТО ПОД НОЗЕТЕ: Стрелецот не поднесува осаменост, Овенот кога го игнорираат…

Животот понекогаш не доведува во тешки ситуации со кои не можеме да се справиме на вистински начин. Некои бараат помош од пријател, а некои сакаат да поминат низ бура која ја преплавила...

2022 Е ГОДИНА НА ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ: Магичната серија 2-2-2 им носи успех и луда среќа на овие знаци!

2022 година ќе биде година на големи промени. Специфичен е од повеќе причини, особено поради тоа што го красат три пара. Оваа серија има посебно значење и моќ, велат нумеролозите.

ОВА СЕ НАЈПОЗНАТИТЕ СРПСКИ ВАМПИРИ: Плашеле, заразувале и давеле луѓе, а еден од негова вдовица барал многу НЕОБИЧНА РАБОТА!

Во Србија за прв пат се документирани вампири, односно починати кои имале надуени лица и тела, изразени очи, долга коса и нокти, кои оживуваат и прогонуваат членови на нивното семејство и заедница!

Среде Пекинг се пејат песни од Тоше Проески

На социјалната мрежа се појави видео на кое се гледа како уличен музичар од Кина го пее познатиот хит на македонската музичка ѕвезда Тоше Проески. „Još uvijek sanjam da...

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...