„Никој не знаеше дека сум бремена, се роди мртво“, вели мајката на бебето кое беше пронајдено во фрижидер

Лидија М., 47-годишна жена од Србија чие бебе било пронајдено мртво во замрзнувач во Земун, била сослушана во полиција.

Бебето било пронајдено во куќата во која живеат Лидија, нејзиниот сопруг Зоран (62) и нивните четири деца. Таа признала дека новороденчето е нејзино, а на полицијата и рекла дека е мртво родено.

Лидија признала дека бебето е нејзино, но рече дека го родила мртво. Сепак, тоа се уште не го знае сигурно додека не се направи обдукцијата.

„Таа исто така рече дека го сокрила телото бидејќи никој од нејзиното семејство не знаел дека е бремена. Не знаела што да прави, па го ставила мртвото бебе во замрзнувач. Набрзо по тоа породување Лидија си заминала и го оставила семејството“, вели соговорник близок до истрагата во интервју за Телеграф. .

Да потсетиме, телото на бебето минатата недела го пронашол нејзиниот сопруг Зоран кога, како што рекол, сакал да го исчисти. Зоран рекол дека тој и неговата сопруга имале несогласувања и дека таа се гледала со други мажи.

„Сопругата што замина и јас имавме несогласувања, имаме четири деца… Сопругата не живее тука од мај, а јас живеам од кога е изградена куќата, 60 и нешто години“, им рекол Зоран на истражителите.

Тој додал дека видел кеса со крпа во неа.

„Прво помислив дека е леб. Кога ја отворив чантата, видов бебе. Почнав да одам во шок. Веднаш го повикав син ми и полиција. Не Знам дека имаше такво нешто во замрзнувачот, јас се уште сум потресен. Не знам што да мислам за сето ова“, заклучил тој.

Поврзани вести

spot_img

Најважното