Нови 301 случај со Ковид-19, оздравени 192 пациенти и седум починати

Од направени 3.814 тестирања, регистрирани се 301 новозаразен со Ковид-19 во изминатите 24 часа. Починати се седум лица, а оздравени 192 лица.

Како што соопшти Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во Скопје се регистрирани 147 нови случаи, во Прилеп – 21, Кавадарци – 14, Ресен – 13, Охрид – 11, Битола – десет, Делчево и Валандаво – по девет, Штип – осум, Велес и Гевгелија – по седум, Куманово и Струмица – по шест, Кичево – пет, Неготино, Кратово и Богданци – по четири, Крива Паланка , Радовиш и Виница – по три, Пробиштип и Македонски Брод – по два, Берово, Демир Хисар и Македонска Каменица – по една.

Најголем дел од оздравените пациенти се од Скопје – 119, од Битола – 12, Кавадарци – десет, Охрид и Кочани – по девет, Велес и Гевгелија – по шест, Неготино – пет, Куманово и Ресен – по три, Струга и Демир Хисар – по два, Тетово, Прилеп , Свети Николе , Кратово, Богданци и Дојран – по еден.

Две од починатите лица се од Битола на 79 и 90 години и по едно починато лице има од Скопје (73 години), Штип (35 години), Охрид (90 години), Крива Паланка (91 години) и Делчево (64 години). Сите се починати во болнички услови.

Според епидемиолошки анализи во моментов, во Скопје има 2.632 активни случаи, во Куманово – 155,
Тетово – 85, Прилеп – 380, Битола – 429, Гостивар – 20, Велес – 169, Кавадарци – 265, Штип – 112, Охрид – 228, Струмица – 135, Кичево – 80, Кочани – 67, Струга – 26, Гевгелија – 97, Неготино – 50, Свети Николе – 50, Крива Паланка – 62, Ресен – 61, Радовиш – 55, Берово – 33, Дебар – нема, Делчево – 79, Виница – 18, Пробиштип – 24, Валандово – 66, Кратово – 21, Богданци – 34, Демир Хисар – 28, Крушево – 25, Македонски Брод – 19, Македонска Каменица – 25, Демир Капија – нема, Пехчево – пет, Дојран – четири.

Досега во земјата се направени вкупно 1.519.050 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на заболени од почетокот на епидемијата изнесува 221.095. Бројката на оздравени пациенти е 207.755, на починати 7.801, а бројот на активни случаи изнесува 5.539.

Поврзани вести

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на Меморандум за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија „Скопје-Софија“.

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија. Во Бугарија ќе биде одржана заедничка меѓувладина...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на студено време со умерен до...

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал пред помалку од половина час, а на терен веќе се...

Најважното

Владата го прифати Меморандумот за разбирање за развој на железничкото поврзување „Скопје-Софија“ со Република Бугарија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 6-та седница, го разгледа и прифати усогласениот Текст на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија.

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...