Свет
18,422,927
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 16:21 16:21
Македонија
21,519
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 16:21 16:21
Македонија
1,699
Вкупно починати
Updated on 29/11/2020 16:21 16:21
Македонија
37,505
Вкупно оздравени
Updated on 29/11/2020 16:21 16:21

Нови 518 случаи на Ковид-19, починати 9 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-261, Куманово-13, Штип-19, Прилеп-21, Тетово-30, Струга-5, Велес-13, Битола-21, Охрид-15, Кавадарци-11, Гостивар-10, Гевгелија-11, Струмица-23, Крива Планка-4, Радовиш-6, Кочани-11, Пробиштип-6, Берово-2, Валандово-3, Виница-2, Делчево-3, Свети Николе-8, Кичево-13, Ресен-6, Неготино-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 200 оздравени пациенти од: Скопје-112, Куманово-2, Штип-7, Прилеп-5, Тетово-8, Струга-1, Велес-2, Битола-9, Охрид-3, Гостивар-8, Гевгелија-3, Струмица-10, Радовиш-5, Кочани-8, Берово-3, Валандово-4, Свети Николе-4, Кичево-3, Ресен-3.

loading...

Починати се 9 лица, четири пациенти од Скопје (36, 60, 65 и 53г), еден пациент од Штип (66г), еден од Радовиш (72г), еден од Струмица (71г), еден од Пробиштип (75г) и еден пациент од Македонска Каменица (44г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 25991, бројката на оздравени пациенти е 18247, на починати е 883, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6861. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:• Скопје 11024, активни 3320• Куманово 2080, активни 301• Дебар 315, активни 53• Штип 1522, активни 192• Прилеп 1035, активни 294• Тетово 1857, активни 367• Струга 767, активни 81• Велес 482, активни 131• Битола 521, активни 171• Охрид 582, активни 149• Кавадарци 405, активни 152• Гостивар 1075, активни 120• Гевгелија 309, активни 167 (16 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 47 на Богданци и 12 се странски државјани)• Струмица 676, активни 394• Крива Паланка 199, активни 73• Радовиш 199, активни 80• Крушево 21, активни 1• Кочани 614, активни 198• Пробиштип 152, активни 23• Демир Хисар 71, активни 10• Македонски Брод 98, активни 4• Пехчево 57, активни 11• Берово 179, активни 44• Валандово 92, активни 45• Виница 160, активни 57• Делчево 221, активни 123 (46 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)• Кратово 34, активни 8• Свети Николе 445, активни 68• Кичево 472, активни 122• Ресен 220, активни 53• Неготино 107, активни 49 (16 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
Направените 2367 теста се преку: ИЈЗ-721, ЦЈЗ Скопје-82, Авицена-496,  Биотек-271, МАНУ -170, Жан Митрев (Филип Втори) -210, Систина со PCR метода -136 , лабораторија Лаор –77, Судска медицина-28, ЦЈЗ Битола-99, Инфективна клиника-10, ГАК-11, Синлаб-56, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 231.613 тестирања на Ковид -19.  
На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 18 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 128 пациенти. На кислородна поддршка се 90 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.  
Во болницата во Козле хоспитализирани се 5 деца и 6 мајки позитивни на ковид-19, 2 деца и 2 мајки суспектни на вирусот.
Во ГОБ „8 Септември“ има 3 приеми, а вкупно хоспитализирани се 45 пациенти. На респиратор се 2 пациенти.
Во болницата во Битола се хоспитализирани 49, а во болницата во Штип се 52 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани и Кавадарци се хоспитализирани 286, позитивни и сомнителни на Ковид-19.
Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)• Чаир – 159• Гази Баба – 403• Аеродром – 649• Карпош – 516• Центар – 510• Кисела Вода – 387• Ѓорче Петров – 275• Бутел – 132• Шуто Оризари – 22• Студеничани – 6• Сарај – 21• Арачиново – 10• Илинден – 58• Сопиште – 27• Чучер Сандево – 12• Петровец –19• Зелениково – 8• Странец – 19• Нераспределен- 87

.

Извор: ТВ21

НАШ ПРЕДЛОГ

Во тек е спасувачка операција – најмалку десет рудари заробени во поплавен рудник во Кина

Повеќе од десет лица се заробени во поплавен рудник за јаглен во провинцијата Хунан, во централниот дел на Кина, соопштија денеска локалните власти. Кинеската агенција...

Европа се затвора, а БиХ отвора скијачки центри и се надеваа на Хрвати

Властите во БиХ одлучија да не воведат дополнителни ограничувачки мерки за контрола на ширењето на пандемијата, па сметаат на популарните ски дестинации...

ОН: Најмалку 110 цивили масакрирани во напад во североисточна Нигерија

Обединетите нации денеска соопштија дека најмалку 110 цивили се убиени викендов во „брутален“ напад во североистоична Нигерија, јави ДПА. -Вооружени мажи со мотоцикли убиле мажи и...
Skopje
few clouds
8 ° C
8 °
8 °
52 %
0.5kmh
20 %
Sun
8 °
Mon
6 °
Tue
4 °
Wed
7 °
Thu
9 °