Од следната година задолжителна вакцинација во ЕУ? – Тешката епидемиолошка ситуација бара воведување на непопуларни мерки

Австрија објави дека вакцинацијата против коронавирус ќе биде задолжителна од 1 февруари.

Тоа е првата земја од ЕУ каде вакцината ќе биде задолжителна.

Експертите сметаат дека и другите европски земји ќе го следат примерот и ќе воведат задолжителна општа вакцинација од 2022 година.

Австрискиот канцелар Александар Шаленберг, чија земја дневно бележи повеќе од 15.000 новозаразени лица, а болниците веќе немаат простор за пациенти, рече дека усвојувањето на остри мерки не е лесно, но дека е неопходно.

Долго време има политички консензус да не се воведе задолжителна вакцинација, но на реалноста мора да се погледне во очи. Само 64,8 отсто од нашето население биле вакцинирани. Предолго претпоставуваме дека е можно да се убедат луѓето доброволно да се вакцинираат за своја и заштита на своите најблиски. Но, мора да се соочиме со реалноста – изјави Шаленберг.

Тој посочи дека има премногу политички сили кои се борат против вакцинацијата која е неодговорна и претставува атак врз здравствениот систем.

Последиците од тоа се полни со интензивна нега и огромно човечко страдање. Затоа се одлучивме за тешки мерки. Вакцинацијата ќе биде задолжителна во целата земја од 1 февруари. Тоа е единствениот начин да се излезе од маѓепсаниот круг на инфекција. Не сакаме петти, шести, седми бран… Вирусот останува, ќе мора да живееме со него, а единствено решение е вакцинацијата – истакна Шаленберг.

Мерката задолжителна општа вакцинација против коронавирусот се уште не е воведена од ниту една европска земја. Многу од нив воведоа задолжителна вакцинација само за одредени групи, како што се медицинскиот персонал, војската, полицијата, наставниците и државните службеници.

Сепак, по Австрија, експертите сметаат дека и другите земји од ЕУ ќе воведат задолжителна општа вакцинација.

  • Мерките кои досега беа на сила се покажаа како неефикасни. Ниту воведувањето зелени сертификати, ниту затворањето на невакцинираните граѓани во куќен карантин не дадоа задоволителни резултати. Залудно е да се мисли дека луѓето ќе се вакцинираат. Затоа е неопходно вакцинацијата да биде задолжителна – велат експертите.

Земји каде вакцинацијата е задолжителна

  • Ватикан – задолжителната вакцинација против корона е воведена на 8 февруари годинава. Оваа мерка се однесува на сите жители и вработени
  • Индонезија – во февруари претседателот Јоко Видодо донесе декрет со кој се дозволува казнување на сите оние кои одбиваат да се вакцинираат против круната, а казните се до 300 евра, што е две просечни месечни плати.
  • Таџикистан – на почетокот на јули беше воведена обврската за вакцинација за сите полнолетни граѓани
  • Туркменистан – на почетокот на јули беше воведена обврската за вакцинација за сите полнолетни граѓани
  • Микронезија – во јули беше воведена општа обврска за вакцинација
  • Нова Каледонија – вакцинацијата против корона е задолжителна од септември

Поврзани вести

Илјадници протестираа во Брисел против цените на струјата и ниските плати

Во Брисел се одржуваат национален штрајк и демонстрации против поскапувањето на енергенсите и намалувањето на куповната моќ на платите. Според полицијата, на демонстрациите учествувале вкупно околу 6.000 луѓе. Демонстрантите носеа...

Неколку важни совети од Сократ

Сократ, еден од најважните и најголемите филозофи на античка Грција, чие влијание врз западната филозофија и логика е неизмерно, ни даде важен филозофски совет кој може да биде од голема корист за...

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ГРЕШИТЕ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Животот уште посурово ви враќа сè што правите!

Еднаш имаше една слаба старица која, откако ѝ почина саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внукот. Нејзиниот вид и слух се влошуваа секој ден. Понекогаш рацете...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...