Опасна СМС кампања ги загрози корисниците на Андроид

Корисниците на Android се најдоа среде злонамерна кампања во која беа злоупотребени податоци поврзани со 151 Android апликација, Жртвите несвесно се претплатиле на премиум услуги, а напаѓачите на тој начин оствариле профит.

Експертите за безбедност од Avast први ја открија кампањата и ја нарекоа UltimaSMS. Во продавницата на Google Play пронајдоа дури осумдесет апликации поврзани со кампањата. Вистина е дека Гугл веднаш ги отстрани, но дотогаш напаѓачите веќе остварија профит измерен во милиони долари.

Подоцна беше утврдено дека во нападот биле вклучени 151 Android апликации и дека тие биле маскирани во апликациите што корисниците најмногу ги преземаат – игри, апликации за обработка на фотографии, скенери за QR кодови, блокирачи на спам телефони, филтри за камера и други.

Кога некоја од овие апликации ќе се активира за прв пат, јазикот се менува врз основа на локацијата, по што од корисникот се бара да внесе телефонски број и адреса на е-пошта. Преку телефонскиот број и добиените дозволи апликацијата се претплати на СМС услугата која чини 40 долари месечно, од кои дел добиваат напаѓачите.

И покрај фактот што овие апликации не нудат ништо, а имаат лоши оценки на Google Play Store, напаѓачите сепак заработуваат. Отстранувањето на апликациите ќе спречи нови претплати на услугите, но нема да ги откаже старите, така што жртвите треба да контактираат со нивните провајдери и да ги откажат сите претплати за СМС.

Поврзани вести

ПОРАДИ ОВА, ХОРОСКОПСКИТЕ ЗНАЦИ ГО ГУБАТ ТЛОТО ПОД НОЗЕТЕ: Стрелецот не поднесува осаменост, Овенот кога го игнорираат…

Животот понекогаш не доведува во тешки ситуации со кои не можеме да се справиме на вистински начин. Некои бараат помош од пријател, а некои сакаат да поминат низ бура која ја преплавила...

2022 Е ГОДИНА НА ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ: Магичната серија 2-2-2 им носи успех и луда среќа на овие знаци!

2022 година ќе биде година на големи промени. Специфичен е од повеќе причини, особено поради тоа што го красат три пара. Оваа серија има посебно значење и моќ, велат нумеролозите.

ОВА СЕ НАЈПОЗНАТИТЕ СРПСКИ ВАМПИРИ: Плашеле, заразувале и давеле луѓе, а еден од негова вдовица барал многу НЕОБИЧНА РАБОТА!

Во Србија за прв пат се документирани вампири, односно починати кои имале надуени лица и тела, изразени очи, долга коса и нокти, кои оживуваат и прогонуваат членови на нивното семејство и заедница!

Среде Пекинг се пејат песни од Тоше Проески

На социјалната мрежа се појави видео на кое се гледа како уличен музичар од Кина го пее познатиот хит на македонската музичка ѕвезда Тоше Проески. „Još uvijek sanjam da...

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...