Поврзи се

Македонија

Османи: Бугарија ја иницира темата за рехабилитација на жртвите од комунизмот, ако е тоа така да ги рехабилитираме

Published

on

Жестока дебата на бугарскиот европратеник Андреј Ковачев во магазинот на ТВ21 Клик плус. По одбележувањето на 11 Октомври како ден за борба против фашизмот тој, со обид да го оспори чествувањето на овој датум од македонската страна го нарече како наша провокација, што предизвика реакции во македонската јавност. Но запрашан што има спорно во одбележување на датум со кој се застанува на страната на антифашизмот, не даде конкретен одговор.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Доаѓањето на власт на комунистичката диктатура не е никаков повод за чествување. Тоа во Бугарија е објавено како злосторнички режим. Од 44-та до 89-та година вие сакате да ја направите вашиот идентитет базиран на комунистичка диктатура“, посочи Андреј Ковачев.

Модератор: Пак не ми одговоривте …

„Тоа е ваше право што ќе правите тоа е ваш проблем. Ние сакаме да идеме напред во Европската унија заедно да си помагаме и сакаме да најдеме решенија за сегашните прашања кои се пред нас“, вели Ковачев.

Се движат ли преговорите во некаков ќор-сокак, министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека простор да се најде решение постои и кај Бугарија и кај Македонија а ваквите изјави ги смета како – дефинирање на просторот од страна на Бугарија во врска со прашањето за антифашистичката борба. Договорот за пријатество останува единствена рамка, а дополнителни иницијативи и меморандуми се излегување од рамката.

„Ова ја отвора темата која што Бугарија ја иницира темата за рехабилитација на жртвите од комунизмот и ние прашањето – да Бугарија била во коалиција со Хитлер во тој период. Ако се отворат отворено овие прашања доколку имало жртви на комунизмот ајде да видиме дали е тоа така и да ги рехабилитираме“, истакна Бујар Османи.

Во Клик плус учествуваше и Николај Краснев новинар во Бугарија вели дека за да се надминат овие прашања општествата треба да пораснат уште малку а дополнително состојбата се подгрева и со актуелно-политичката состојба во Бугарија која се соочува со масовни протести и овие теми вели тој се отвораат од ВМРО-БНД која се спрема за избори, вклучително и прашањето за Кирил и Методиј.   

„Таа иницијатива не се гледа исто од јавноста во Бугарија, научната јавност во Бугарија не ја прифаќа таа иницијатива. Смета дека тоа е нешто погрешно, затоа што се затвора само во бугарскиот реал Кирил и Методиј, а не во славјанскиот каде што е создавач на европските вредности“, додаде Николај Краснев.

Во четвртокот и петокот Мешовитата македонско-бугарска комисија имаше средба во Скопје, но нема значителнен напредок во преговорите. Ликот на Гоце Делчев и натаму останува да биде спорен, а единствени чекори се направени во забелешките во македонските и бугарските учебници. . Во вторник во магазинот на ТВ21 Клик Плус во 21:30 ќе можете да ја проследите дебатата околу отворените прашања со Бугарија.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Рама во Либан – утре во Албанија се враќа прва група која сега се наоѓа во Сирија

4NEWS.mk

Администратори или окупатори – сведоштва на учесниците од НОБ

Македонија

Беџети: Со СДСМ не сме исто, тие што тоа го изјавуваат не разбираат

4NEWS.mk

Аерозагадувањето зема замав – дали има малверзации со субвенционирањето на клима уреди?

Македонија

Уште една недела до претседателските избори во САД

4NEWS.mk

Николовски за Сител: Процесот на демократизација на сите нивоа во партијата продолжува, следува комбинирана постапка за избор на кандидат за градоначалник на Штип

Македонија

Алармот вклучен, болниците полни со пациенти – „Се вложува надчовечки напор, но залудно, не се почитуваат мерките“

4NEWS.mk

Во Црна Гора заразени 97 ученици и 92 наставника, во самоизолација 558 лица

Македонија

Бесими: Ребалансот е во Собрание, од следната недела имплементација на четвриот сет мерки

4NEWS.mk

Левица: Филипче да поднесе оставка за неодговорност и продлабочување на кризата

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

Македонија

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

Македонија

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Македонија

„Ако сега Бугарија ја спречи РСМ кон ЕУ – нема да може да се користат европските фондови“

Македонија

Носење маски на отворено е штетно?! – „Беспотребна паника, имаат дијареа и мислат дека е ковид-19“

4NEWS.mk

Левица бара декларација за односите со Бугарија и укинување на мешовитата комисија

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com