Свет
18,422,927
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 16:21 16:21
Македонија
21,519
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 16:21 16:21
Македонија
1,699
Вкупно починати
Updated on 29/11/2020 16:21 16:21
Македонија
37,505
Вкупно оздравени
Updated on 29/11/2020 16:21 16:21

Османи: Еден ден вирусот ќе отиде, но зoшто да го запаметиме по последиците по вас и вашите семејства…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на својот Фејсбук профил објави видео преку кое, во докторска униформа упати порака до граѓаните да се заштитат од коронавирусот.

„И денес не ви се обраќам само како лекар, туку како човек на човек. Заштитете се. Себе си и вашите семејства и здравствениот систем. Вирусот е тука, сѐ поприсутен и сѐ поопасен. Еден ден ќе отиде, меѓутоа зошто да го запамтиме по последиците по вас и вашите семејства. Затоа избегнувајте ги местата со повеќе луѓе, проветрувајте ги просториите во коишто живеете и работите. Одржувајте лична хигиена и пред се носете ги маските“, истакна Османи.

loading...

.

Извор: ТВ21

НАШ ПРЕДЛОГ

Никаде без Медо: „Не сакав во дом, ниту да го напуштам кучето. Тој е до мене и е вистински пријател“

Поранешниот професор во училиште во Пула, Хрватска живееше како бездомник. По мозочен удар, тој го одбил понудениот дом затоа што неговото куче...

МЗ: Не постои наредба за забрана за видеоснимање и фотографирање

По реакциите во јавноста и нападите кон дел од новинарите од обезбедувањето на болницата „8-ми септември“ со соопштение се јавија од Министерството...

1022 нови случаи на Ковид 19 – починати 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-463, Куманово-30,...
Skopje
few clouds
8 ° C
8 °
8 °
52 %
0.5kmh
20 %
Sun
8 °
Mon
6 °
Tue
4 °
Wed
7 °
Thu
9 °