Поврзи се

Македонија

Османи: Ги поттикнувам граѓаните да ги споделуваат соствените искуства, така ќе помогнат на другите да внимаваат повеќе

Published

on

Вицепремиерот Бујар Османи и прв човек на централниот кризен штаб во „Click Plus“ на ТВ21 вели дека тоа што Владата не го направи е тоа што не ги покани граѓаните што повеќе да ги споделуваат своите искуства со Ковид-19.

-Текстот продолжува по рекламата-

Осман и претходно преку социјаните мрежи упати порака во која повика на одговорност и споделување на личните приказни, бидејќи така најдобро може да се долови вистинската слика за вирусот.

„Шансите да бидете позитивни или да имате контакт со некој кој е позитивен во последните денови е многу голем. Затоа ве повикувам да се однесувате како да сте позитивни и како секој со кого сте во контакт да е позитивен. Не е потребно многу да се заштитите:
– не верувајте во теориите на заговор
– маската го намалува преносот за 79%. Не биди причина за смртта на најблиските“, напиша Османи на Фејсбук.

Ndoshta duke treguar storie personale të mjekëve, të sheruarve, të sëmurëve apo familjarëve të të vdekurve nga virusi…

Gepostet von Bujar Osmani am Freitag, 29. Mai 2020

.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија