Османи за ТВ21: Ги посетив пациентите, во добра состојба се

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска ги посети пациентите кои беа повредени во трагичната несреќа на автопатот Струма во Бугарија.

По посетата, во интервју за ТВ21 пред болницата во која се сместени пациентите, Османи истакна дека се во добра здравствена состојба.

Според предупредувањата што ги добил од болницата, првите двајца пациенти може да бидат пуштени во петок на домашно лекување.

Османи препорачал и нивно префрлање во скопските болници, како преодна фаза, но лекарите го советуваве истите да останат во болницата каде што се во моментот.

„Тие се во добра здравствена и стабилна состојба. Предупредувања, проценките на лекарите се дека можеби првите двајца пациенти, некаде околу петок би можеле да бидат пуштени на домашно лекување. Но, и тука се поставува прашањето дали има некој што би ги лекувал во домашно лекување. Се понудив да бидат префрлени во болниците во Скопје, како преодна фаза, но тоа ќе биде нивна стручна проценка, но можам да констатирам дека здравствената состојба е добра“, рече Османи.

Поврзани вести

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни почивалишта. Поворката тргна од Скопскиот аеродром каде...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на Скопскиот аеродром. Почит на загинатите им оддадоа претседателот...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија пристигнаа, а останките во моментов ги пречекува висока државна делегација....

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...