Поврзи се

Македонија

Османи за ТВ21 по состанокот Ахмети – Заев: Официјално се разговара за заедничка коалиција

Published

on

Портпаролот на Демократската унија за интеграција, Бујар Османи во „10 Минути“ на ТВ21 информираше за средбата меѓу лидерот на партијата Али Ахмети и лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев.

-Текстот продолжува по рекламата-

Портпаролот на ДУИ истакна дека последниве денови имало вести кои тој ги нарекува шпекулации.

Тој додава дека официјалните преговори започнале денеска, на средбата меѓу лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Loading...

Османи оваа средба ја нарече конструктивна и надежна за успешен епилог, но не и одлучувачка за таков епилог.

На прашањето од модераторот за тоа дали може да се подразбере дека шансите се големи за премиер Албанец, па макар и на една година, Османи посочи дека ќе треба да почекаат бидејќи не е коректно доколку сите позиции ги објават.

„Да, но ќе треба да почекаме бидејќи не е коректно доколку сите наши позиции ги објавиме на маса. Денеска најмногу е разговарано од аспект на враќање на изгубената доверба во текот на изборната кампања со цел да се создадат предуслови за поставување на маса на нашите позиции. Потребно е уште малку трпение при средбите следниве денови“, истакна Османи.

Османи тврди дека ДУИ не исклучува средби ниту со другите партии.

На прашањето за можна коалиција ДУИ-ВМРО-ДПМНЕ, портпаролот на Интегративците рече дека “нема да ја остават државата без влада”, но не сакаше да зборува за хипотетички ситуации“.

Целото интервју со Османи во 19:10 часот на ТВ21.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Почна протестниот собир против референдумското изјаснување пред две години

Македонија

Штипските советници чекаат кога ќе се распишат изборите за градоначалник, по што ќе знаат дали ќе избираат в.д градоначалник

4NEWS.mk

Баркли ја засили Астон Вила

Македонија

Мас: Го поддржуваме почетокот на преговорите на Македонија со ЕУ до крајот на 2020

4NEWS.mk

На ГАК новороденче родено позитивно на Ковид-19, се испитува дали е прв случај за вертикална трансмисија

Македонија

Средба Заев-Чаба: Пред граѓаните и државата се нови историски можности во евроинтеграциите и економијата

4NEWS.mk

194 нови случаи на Kовид-19 и двајца починати пациенти

Македонија

Нови 194 случаи на Ковид-19 во Македонија, починаа две лица, оздравени 158 пациенти

4NEWS.mk

ВМРО-ДПМНЕ на протест во сабота против мафијата

Македонија

Филипче: Свесен сум дека медицинските сестри во Инфективна клиника се исцрпени, и затоа дошло до комуникација на повисок тон

Македонија

Се укинува ПЦР тестот со соедните земји?!

Македонија

Еве кој ќе добие платежна картичка „Купувам домашно“ од државата

Македонија

Аудио „бомба“ од минатото – Јанкуловска до Ставревски: „Сите ќе завршиме во затвор“

Македонија

Димовски: Бугарската нација е 30 години пред македонската, тоа се злоупотребува

Македонија

Прегазиле сообраќаец и избегале – двете лица пронајдени и приведени

4NEWS.mk

Заев: Со четвртиот пакет мерки не е заборавен никој

Македонија

Трошната колиба ја дели со животните – 36-годишниот Борче живее во влага, без струја и вода

Македонија

Над 80 дуќани во ГТЦ затворени – се издаваат без кирија, сметките „изгор“, дел од нив паушални

Македонија

Георгиев: Мислам дека Мицкоски ќе „преживее“

4NEWS.mk

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, политичкиот реваншизам и политичкото насилство од страна на власта

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com