Освоила џекпот, но се уште живее скромен живот – „Си купив само караван“

Триш Емсон од Јоркшир освои џекпот од 1,7 милиони фунти во октомври 2003 година, а денес вели дека парите воопшто не ја промениле. Таа за Мирор изјави дека се уште живее во градски стан со сопругот Греам и работи во училиштето како готвач.

„Да се ​​биде богат не ве прави подобра личност. Не сакам да се покажам и да се фалам со пари“, изјави Триш за странските медиуми. Таа додаде дека не сака да троши пари за нови автомобили или куќа.

Таа тврди дека одбива да дозволи таа добивка некогаш да влијае на нејзиниот живот.

„Ако некој ме погледне, никогаш не би помислил дека сум милионер. Не сакам да се облекувам елегантно, тогаш се однесувам лажно. Претпочитам да сум во фармерки“, вели Триш.

Таа додава дека со нејзиниот сопруг се многу внимателни кога се во прашање парите. Тие се уште пазарат во најевтините продавници, а единственото нешто што можат да си го дозволат е крстарење и автомобил.

„Најдоброто што можевме да си го дозволиме беше караван. Сега имаме два автомобила, бидејќи јас се уште возам Киа“, рекол Триш.

Нејзиниот сопруг Греам работи како декоратор и имаат два сина. Триш признава дека никогаш не им дале голем џепарлак, без оглед на сумата што ја освоиле, за да научат како да штедат.

„Децата пребаруваа на Интернет затоа што мислеа дека ги лажам за добивка на лотарија. Ме прават среќна секој ден“, заклучи Триш.