Откажано тригодишно патување од соништата околу светот: Причината е НЕВЕРОЈАТНА!

На само две недели пред почетокот на тригодишното патување од соништата со брод низ светот, организаторот го откажал патувањето – затоа што немал брод.

Божиќ во Бразил, Нова година во Аргентина, 1095 дена патување, 140 земји, сите седум континенти, седум премини на екваторот… Мачу Пикчу, Кинескиот ѕид, Хаваи, Венеција, Сиднеј, Таџ Махал, Дубровник… без перење, без подготовка за ручек, без држење на телото… само забава и уживање.

Life at Sea Cruises им вети на клиентите патување за цел живот по релативно прифатлива цена. Тие објавија оглас на CNN во март годинава, со цена од 30.000 долари по лице годишно, додека во брошурата на организаторот беше наведена цена од 77.026 долари па нагоре за двојна кабина. На располагање беа околу 400 кабини.

Повлекување на поддршката за инвеститорите поради „немири на Блискиот Исток“
Проблемот започна кога патувањето требаше да започне. На 1 ноември бродот требаше да исплови од Константинопол, но патувањето беше одложено за еден месец, за 30 ноември, а бродот требаше да тргне од Амстердам.

Потоа, на 17 ноември, помалку од две недели пред последниот објавен датум, патниците биле известени дека крстарењето е откажано, објави Си-Ен-Ен.

Ведат Угурлу, сопственик на Mirai Cruises, матичната компанија на тур-операторот, им рече на патниците дека му е „многу жал за непријатностите“ и рече дека крстарењето нема да започне според планираното. Причината: не можеле да си дозволат брод. Во септември компанијата планираше да купи инаку пензиониран брод, кој имаа намера да го реставрираат, но пропадна бидејќи бродот на крајот го купи друга компанија.

Во пораката до патниците, Угурлу тврди дека „Мираи не е толку голема компанија за да можат да си дозволат да платат 40-50 милиони за бродот“, туку дека проектот им го претставил на инвеститорите и од некои добил официјално одобрение за купување на бродот. Според него, компанијата веќе платила аванс за бродот, но потоа инвеститорите „одбиле понатамошна поддршка за проектот поради немирите на Блискиот Исток“. Компанијата потоа бараше опции за купување на друг брод, но купувањето не успеа.

„Ако не можеме да отпловиме на 1 декември, ќе понудиме да отпловиме на друг датум на поаѓање или ќе ги вратиме сите уплати во краток временски период“, напиша тој. На крајот решиле да им ги вратат исплатите на патниците.

Некои патници продадоа сè за патот

Како што јави Си-Ен-Ен, резервирани се 111 кабини. Патниците сега ќе треба да чекаат неколку месеци за да им бидат вратени парите од уплатата.

Компанијата најави дека повратот ќе го плаќа на месечни рати, од средината на декември до крајот на февруари.

Сепак, дел од патниците кои веќе го платиле своето патување од соништата се уште се во Константинопол, каде што пристигнале пред првиот најавен датум на поаѓање. Компанијата понуди и да плати сместување во Константинопол до 1 декември и лет за дома. Но, некои велат дека немаат каде да се вратат, бидејќи ги продале или изнајмиле своите домови во пресрет на патувањето околу светот, а некои дури и го продале целиот свој имот. Една од нив беше професорката во средно училиште Шерон Лејн од Калифорнија.

„Многу сум тажен, лут и изгубен“, изјави за Си-Ен-Ен еден иден патник, кој сакаше да остане анонимен.

„Следните три години од мојот живот планирав да живеам извонреден живот, но сега немам ништо. Повеќе не верувам никому. Знам дека се некако ќе помине и дека животот ќе продолжи, но не сум сигурен во која насока“.

Друг патник рече дека сите се чувствуваат „екстремно тажни и целосно изневерени.

„Изгледа дека компанијата не размислува за тоа што направија со нашите животи“, додаде тој.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното