Откриена првата планета надвор од нашата галаксија?

Астрономите пронајдоа навестувања за тоа што би можело да биде првата планета откриена надвор од нашата галаксија, јавува Би-Би-Си.

Досега се пронајдени речиси 5.000 „егзопланети“ – светови кои орбитираат околу ѕвезди надвор од нашето Сонце, но сите од нив се наоѓаат во галаксијата Млечен Пат.

Можна планета со големина на Сатурн, откриена од рендгенскиот телескоп на НАСА „C handra“, се наоѓа во галаксијата Месија 51 и на околу 28 милиони светлосни години од Млечниот Пат.

Најновиот резултат се базира на транзити, каде што поминувањето на планетата пред ѕвезда блокира дел од светлината на ѕвездата и дава карактеристичен пад на количината на светлина што може да се открие со телескопи.

Оваа техника веќе е искористена за пронаоѓање на илјадници егзопланети.

Д-р Розен ди Стефано и нејзините колеги бараа капки во осветленоста на рендгенските зраци добиени од вид на објект познат како бинарен сјај на Х-зраци.

„Методот што го развивме и го применивме е единствениот моментално применлив метод за откривање на планетарни системи во други галаксии“, изјави за Би-Би-Си Ди Стефано од Центарот за астрофизика Харвард-Смитсонијан во Кембриџ.

„Тоа е уникатен метод, погоден за пронаоѓање планети околу бинарни системи со Х-зраци на кое било растојание од кое можеме да ја измериме кривата на светлината“, додаде таа.

Овој бинарен систем содржи црна дупка или неутронска ѕвезда која орбитира околу ѕвезда придружник чија маса е околу 20 пати поголема од Сонцето.

Поврзани вести

НАПРАВЕТЕ НАПИЈАЛОК КОЈ ЧИСТИ: Совршен за пушачи и бивши пушачи! (РЕЦЕПТ)

За да ги прочистите белите дробови од цигарите, ќе имате корист од пијалок со лековити својства направен од три билни напивки, ѓумбир, кромид и куркума. Ѓумбирот - овој древен...

ПОЗДРАВО ОД КОКОС, БАДЕМ И СОЈА: Еве како сами да направите компир млеко, кое го полуде светот!

Веќе навикнавме на разни видови млеко, без разлика дали е тоа соја, бадем, кокос или старата добра крава, коза… Меѓутоа, неодамна се појави нов производ кој полека но сигурно станува вистински хит.

3 МАСКИ ЗА СУВА И ОШТЕТЕНА КОСА: Длабоко хидрираaт и го враќаат изгубениот сјај! (РЕЦЕПТИ)

Сон на секоја жена е убава и свиленкаста коса. Поради честото боење, фенирање и пеглање, косата го губи сјајот, па вистински предизвик е да изгледа негувано. Добрата вест е што е можно...

ПРАЗНИЧНИТЕ ВЕНЦИ СЕ НЕИЗБЕЖНИОТ ДЕТАЛ ВО СЕКОЈ ДОМ: Ви носиме инспирација за проектот „Направи сам“!

2021 година дефинитивно се ближи кон крајот, а за крај секогаш го чуваме најдоброто. Празник, најубавиот период од годината. Освен што целиот месец ќе биде исполнет со дружење...

Најважното

Бектеши: Ги повикувам граѓаните да пријават на бесплатниот телефонски број 191 во случај на неправилности со цените кај трговците

Министерот за економија Крешник Бектеши ги повикува граѓаните да пријават неправилности со цените кај трговците.

Премиерот Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна...

ЕК нема да препорача задолжителна вакцинација против КОВИД-19

Европската комисија нема да препорача задолжителна вакцинација против Ковид-19. Ова денеска го изјави портпаролот на комисијата како одговор на прашања поврзани со...

Европската централна банка планира нов дизајн на банкнотите на еврото

Европската централна банка (ЕЦБ) планира нов дизајн на банкнотите на еврото, а конечната одлука се очекува да биде донесена во 2024 година,...

Миокардитисот по вакцина против КОВИД-19 кај младите брзо исчезнува

Американските лекари го следеа развојот на миокардитис кај младите луѓе вакцинирани против СОВИД-19 со Pfizer и Moderna и открија дека болеста кај...