Поврзи се

Македонија

„Отворањето на темата за амнестија, политичка калкулација“ – СДСМ вината ја префрла во судот

Published

on

Автентичното читање на законот за амнестија, за албанската опозиција е само „политичка пресметка“. Барање за автентично читање на член 11 од Законот за амнестија, доставено од парламентарната група на СДСМ во Собрание, не стигнало до ниедна парламентарна група. Ова барање на СДСМ, според албанската опозиција е  политичка игра во предизборен период.

Пратеникот на АА, Сурија Рашиди, изјави дека доколку добијат такво барање, тие ќе гласаат против.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Сакам да кажам дека ставот на АА е постојан, кога е во прашање вистинската борба против криминалот и корупцијата. Ние секогаш се залагаме за безкомпромисна борба против тие за кои постои и најмал сомнеж дека се вмешани во корупција. Секако дека сме секогаш против сите иницијативи, најави преку судските инстанци, уставниот суд, да се стигне до амнестија или помилување на сите инкриминирани лица“, истакна Рашиди.

И пратеникот на Движење Беса, Фадил Зендели, рече дека се против амнестија и аболиција на криминалот.

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицески, не кажа став, тоа ќе го направат кога до нив ќе стигне барањето за автентично читање.

Пратеничката на владеачката коалиција и претседателката законодавната комисија, Сања Мираковска, изјави дека таа не може да дозволи да го предаде членот на читање, но рече дека барањето за читање нема да се случи сега доколку таа иницијатива не ја започнуваше судот.

Од друга страна, претседателот на Собранието, Талат Џафери, извести дека таа точка нема да се стави на дневен ред пред 11 декември, поради расправата за буџетот.

Во барањето на СДСМ се вели дека се бара автентично читање на член 11 од законот за амнестија, за делот “Претседателот може да даде амнестија и без реализирање на постапката за амнестија потпишана за овој закон, но кога тоа е во интерес на Републиката, или кога има посебни околности се повикуваат на личност или кривично дело, таа се вели дека е оправдано“. Оваа иницијатива на СДСМ следи откако Уставниот суд започна постапка за разгледување на член 11 кој предвидува разгледување на одлуката за повлекување на одлуката на екс претседателот Иванов за амнестија на 56 поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ.

Извор: ТВ21

Реклама
4NEWS.mk

Утре е неработен ден, a следен неработен ден е среда

4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Пукање во Скопје попладнево – полицаец заврши во болница

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com