„ОВА Е ПРИОРИТЕТ“: Српскиот амбасадор во Виена ги откри најновите информации за потрагата по малата Данка

АМБАСАДОРОТ на Србија во Австрија Марко Благојевиќ денеска изјави дека се очекува австриската полиција да информира за идентитетот на жените од видеото од Виена кое се појави на социјалните мрежи во саботата, за да се утврди дали снимката е на девојката Данка Илиќ која исчезна во вторникот во Во бањското поле кај Бор.

Благојевиќ за ТВ К1 изјави дека тамошната јавност разбрала дека е многу важно да се најде девојката од видеото и да се утврди за што точно се работи.

– Наш приоритет во овој момент е да го утврдиме идентитетот на девојката од видеото – нагласи Благојевиќ.

Тој изјави дека поради индиции дека двете жени на видеото се во друштво на девојка од Романија, нашата страна контактирала со романската заедница во Австрија.

– Очекуваме, ако некој ги препознае, ќе дознаеме за кого се работи – додаде Благојевиќ.

Тој посочи дека амбасадата и српската заедница во Виена имаат добра соработка со тамошната полиција, но и со нивните австриски колеги во Србија.

– Ние имаме наши офицери за врска во Виена, додека австриските офицери се во Белград. Во контакт сум и со амбасадорот на Австрија во Србија, но и во постојан контакт со началникот на Управата за криминалистичка полиција на Србија – додаде Благојевиќ.

Тој ја пофали и реакцијата на Србите во Австрија, наведувајќи дека се подготвени да помогнат и дека луѓе од повеќе области како културата, спортот, друштвата за пријателство се обидуваат да придонесат во потрагата по исчезнатото девојче.

– Сите се ангажирани и никој не прави проблем со телефонот за итност, пристапот е многу одговорен. Горд сум на Србите во Австрија и на нашите полициски сили, кои се многу компетентни. Имаме добра комуникација и се се работи на професионален начин – истакна Благојевиќ.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното