Ова се најчестите кавги меѓу паровите

Дали некогаш, за време или после нормална кавга со партнерот, сте размислувале зошто воопшто се карате за такви глупости или ситници и сте се запрашале дали постои некоја друга причина што ниту еден од вас не ја спомнува.

Водителката на популарната британска емисија „This Morning“ Холи Вилоби вели дека таа и нејзиниот сопруг Ден често се расправаат за тоа кој ќе го земе далечинското и ќе одлучи што да гледа, но таа смета дека тоа е класична борба за моќ.

Британскиот експерт за секс и врски, Кејт Тејлор се согласува, наведувајќи некои од најчестите примери на кавги меѓу парови во кои вистинскиот проблем всушност не е оној за кој станува збор.

Вашата куќа е премногу топла или премногу студена

Мислите дека кавгата е за удобност, но всушност се работи за хормони. Истражувањата велат дека жените претпочитаат да престојуваат во малку потопли соби поради повисоките нивоа на естроген, па температурата за повеќето е идеална кога ќе достигне 24 или 25 степени, додека за мажите е најудобна на 21,5 степени во просек.

„Договорете се на компромис и поставете ја температурата на 22 степени, така што на никој нема да му биде премногу непријатно“, советува Тејлор.

Секогаш вклучени светла

Мислите дека кавгата е за непотребно трошење, а вистинската причина е што еден од вас мисли дека мора да биде „возрасниот“ во вашата врска. Додека вообичаено едниот во врска е секогаш безгрижен, другиот се грижи за се и размислува, па не стигнува да биде забавен. Дали се препознавате себеси во некоја од овие улоги?

„Поправете го тоа чувство со рамномерно делење на работните места. Понекогаш дозволете грижлив партнер да се грижи и за сметките: кога ќе види колку всушност плаќате за струја, тој самиот ќе почне да ги гаси светлата“, вели Тејлор.

Полнење на машина за миење садови

Мислите дека кавгата е за валкани садови, а навистина се работи за тоа тој/таа да се преправа дека е неспособен. Ако редовно се расправате за тоа кој ќе ги стави садовите во машината и секогаш го правите тоа затоа што сте „подобри“ во тоа, големи се шансите вашиот партнер само да се преправа дека е неспособен.

“Секогаш кога ќе направат нешто лошо, замолете ги да го направат тоа повторно. Па повторно. На крајот, тие ќе го направат тоа побрзо од вас”, рекол терапевтот.

Фрлање ѓубре

„Мислите дека тоа е расправија за ѓубре, а се работи за мотивација. Честопати, колку повеќе некого потсетуваме на нешто, толку побрзо го заборава истото. Имено, за да се одржи мотивацијата за извршување здодевни задачи, луѓето мора да веруваат барем за да одлучат за себе како кога правиш нешто“.

“Престанете да се организирате. Дозволете му на вашиот партнер да преземе целосна одговорност за нивните работни места и обидете се што помалку да се мешате во нив и да коментирате како ги прават”, рече Тејлор.

Поврзани вести

ПОРАДИ ОВА, ХОРОСКОПСКИТЕ ЗНАЦИ ГО ГУБАТ ТЛОТО ПОД НОЗЕТЕ: Стрелецот не поднесува осаменост, Овенот кога го игнорираат…

Животот понекогаш не доведува во тешки ситуации со кои не можеме да се справиме на вистински начин. Некои бараат помош од пријател, а некои сакаат да поминат низ бура која ја преплавила...

2022 Е ГОДИНА НА ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ: Магичната серија 2-2-2 им носи успех и луда среќа на овие знаци!

2022 година ќе биде година на големи промени. Специфичен е од повеќе причини, особено поради тоа што го красат три пара. Оваа серија има посебно значење и моќ, велат нумеролозите.

ОВА СЕ НАЈПОЗНАТИТЕ СРПСКИ ВАМПИРИ: Плашеле, заразувале и давеле луѓе, а еден од негова вдовица барал многу НЕОБИЧНА РАБОТА!

Во Србија за прв пат се документирани вампири, односно починати кои имале надуени лица и тела, изразени очи, долга коса и нокти, кои оживуваат и прогонуваат членови на нивното семејство и заедница!

Среде Пекинг се пејат песни од Тоше Проески

На социјалната мрежа се појави видео на кое се гледа како уличен музичар од Кина го пее познатиот хит на македонската музичка ѕвезда Тоше Проески. „Još uvijek sanjam da...

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...