Пазарот на банани е загрозен од заканата од габа позната како Панамска болест

СВЕТСКИОТ пазар на банани, кој според податоците од 2021 година вреди нешто помалку од 12 милијарди евра, се соочува со голема закана од габична болест позната како Панамска болест или Fusarium oxysporum f. сп. cubense Тропска трка 4 (TR4).

Оваа габа го напаѓа коренот на дрвото банана и полека ги колонизира долните делови на растението, блокирајќи го ксилемот или садовите што дрвото ги користи за канализирање на водата и хранливите материи, што доведува до бавна смрт на целото растение со задушување. Ова е сериозна грижа за целата индустрија на банани бидејќи сортата Кевендиш, која сочинува околу 40% од светското производство и доминира во глобалниот извоз, исто така е подложна на оваа габична болест.

Историјата се повторува

Ова не е првпат индустријата за банани да се соочи со ваква закана. Во 1950-тите, на светскиот извозен пазар доминираше разновидна банана наречена Грос Мишел, но претходниот тип на панамска болест речиси целосно ја уништи.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  ПАПАТА ФРАНЦИСК ГО ПОВИКУВА СВЕТОТ „Укинете ги фосилните горива“

Потоа истражувачите открија дека една од сестринските сорти на Грос Мишел била отпорна на оваа болест и сортата Кевендиш набрзо станала најпопуларната банана во светот. Сепак, оваа сорта е подложна на најновиот вид на панамска болест, Tropical Race 4 (TR4).

TR4 за прв пат беше откриен во 1990-тите во Тајван и оттогаш се прошири во 20 од 150 земји кои произведуваат банани. Ова е особено загрижувачко во Латинска Америка, каде цели земји и региони ги засноваат своите економии на производство на банани. Штом габата ќе влезе во почвата, речиси е невозможно да се искорени и може да остане во мирување со години пред повторно да се појави.

Не претставува опасност по здравјето на луѓето

Габата не влијае на овошјето и не претставува ризик по здравјето на потрошувачите, но може да има големо влијание врз достапноста и цената на бананите во продавниците.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  ВИДЕО Снегот ја парализира Баварија, затворен аеродромот во Минхен

Перуанската влада минатата пролет објави дека ја открила габата во регионот Пиура и веднаш беше прогласена вонредна состојба, имајќи предвид дека целата земја во голема мера се потпира економски на органското производство на банани. Ова е втора земја во Латинска Америка која официјално открила нов вид на габа на своите фарми.

Производителите на банани мора да преземат чекори за да најдат решение за овој проблем бидејќи потпирањето на само една сорта е многу кратковидно решение. Габата брзо се шири и може да има големо влијание врз достапноста на бананите во иднина. Сега е важно индустријата да работи на зачувување на биолошката разновидност преку изнаоѓање поразновидни решенија.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното