Пет лица се повредени во пожар во бегалски центар во Германија

Пет лица се повредени во пожар во бегалски центар во германската провинција Хесен, јави ДПА.

Центарот се наоѓа во градот Лимбург.

Полицијата добила дојава за пожар во центарот околу 03:00 часот по локално време (04:00 часот по бугарско време).

Пријавено е дека 95 лица се успешно евакуирани и нема информации за повредени.

Според истражителите, во пожарот е причинета материјална штета вредна 150 илјади евра.

Центарот за бегалци повеќе не е употреблив, соопшти полицијата. Се уште не е јасно каде ќе бидат сместени преостанатите бездомници бегалци.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното