Пластичните кеси се забранети од 1 декември, 550 луѓе ризикуваат да останат без работа

Од 1 декември, според законот што се очекува да стапи во сила за забраната за пластични кеси, постои ризик над 550 работници во Северна Македонија да останат без работа. Производителите на пластични кеси велат дека не можат да ги исполнат бараните стандарди за толку кратко време. Продуцентот Зуркани Јусуфи вели дека државата им дала само два месеци.

„Ова е неспорна работа во моментов со овој закон мораме да ги затвориме фабриките и сме 28 фирми и за приближно 550 вработени сме директно инволвирани, но индиректно имаме и дека сме снабдени со различни материјали.

Јусуфи вели дека не се подготвени за производство на био кеси, притоа додавајќи дека времето на адаптација на машината ќе трае долго.

„90% од компаниите се занимаваат само со производство на пластични кеси, односно само 10% се занимаваат со друго производство. Македонија не е подготвена за производство на био кеси, пред се рокот од два месеци не можеме да ја прилагодиме машината и бара долго време на адаптација и ако успеат да се прилагодат на технологијата не можеме да се снабдиме со материјал што се гледа затоа што и двајцата сме мала држава и трошоците се премали “.

Прашавме и во Министерството за екологија. Оттаму ни велат дека компаниите имале доволно време да се прилагодат бидејќи законите се донесени навреме.

„Новите закони се подготвуваат долго време и со многу консултации, така што компаниите имаа доволно време да го планираат приспособувањето на производството согласно најновите стандарди.

Производителите во нивната суровина користат и материјал што може да се рециклира, или кеси што се собираат од отпад.
Во спротивно, со забраната за најлонски кеси, 28 компании ќе престанат да работат со производство на истите.

Поврзани вести

Илјадници протестираа во Брисел против цените на струјата и ниските плати

Во Брисел се одржуваат национален штрајк и демонстрации против поскапувањето на енергенсите и намалувањето на куповната моќ на платите. Според полицијата, на демонстрациите учествувале вкупно околу 6.000 луѓе. Демонстрантите носеа...

Неколку важни совети од Сократ

Сократ, еден од најважните и најголемите филозофи на античка Грција, чие влијание врз западната филозофија и логика е неизмерно, ни даде важен филозофски совет кој може да биде од голема корист за...

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ГРЕШИТЕ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Животот уште посурово ви враќа сè што правите!

Еднаш имаше една слаба старица која, откако ѝ почина саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внукот. Нејзиниот вид и слух се влошуваа секој ден. Понекогаш рацете...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...