Платите на директорите во САД се дури 299 пати повисоки од оние на работниците

Во 2020 година се зголеми јазот меѓу платите на извршните директори во американските компании и просечната заработка на вработените.

Просечната плата на директорите на компаниите од корпата за индекси S&P 500 е 299 пати поголема од просечната плата на нивните работници минатата година, според годишниот извештај на AFL-CIO за платите на менаџерите на највисоките позиции, пишува Си-Ен-Ен.

Според нив, надоместокот за извршните директори во 2020 година во просек изнесувал 15,5 милиони долари, заедно со бонусите, што претставува раст од повеќе од 260.000 долари годишно во текот на изминатата деценија.

Во исто време, просечните работници во производството заработи 43.512 долари минатата година, што претставува раст од само 957 долари годишно во период од 10 години.

Вкупниот просечен надоместок на управителите на американските компании се зголеми за повеќе од 700 илјади американски долари во 2020 година, во споредба со претходната година, додека јазот меѓу нивните и платите на работниците се зголеми од опсегот од 264:1 во 2019 година.

Извршен директор со најголем приход во 2020 година бил Чад Ричисон од „Paycom”, кој добил над 200 милиони долари плати и бонуси.

На врвот на листата на најдобро платени директори се и извршните директори на General Electric, Hilton, T-Mobile, Nike, Microsoft и Netflix.

Поврзани вести

Исплатени 121 милион долари за жртвите на Епстин

Фондот за надомест кон жртвите на сексуална злоупотреба на Џефри Епстин исплати 121 милиони долари, како компензација за 150 лица, објави Би-Би-Си. Ова е објавено речиси две години по...

„Борг“: Мистериозна ДНК пронајдена во САД која асимилира гени од други организми

Мистериозни синџири на ДНК кои што наводно асимилираат гени од многу други организми во нивната околина, се откриени во Калифорнија. Научниците овој елемент го нарекле „Борг“, според цивилизацијата од...

САД забрани увоз на кучиња од над 100 држави – која е причината?

Во САД веќе некое време има на сила привремена забрана за извоз на кучиња, поради опасност од ширење на беснило. Ова се однесува на повеќе од 100 земји, меѓу...

Намален животниот век на Американците

Американските здравствени власти истакнаа дека животниот век во САД во 2020 година се намалил за 1,5 години. Ова е најголем пад од Втората светска војна. Податоците...

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...