Поврзи се

Македонија

По 4 години СЈО згасна, главниот деец Катица Јанева првостепено осудена на 7 години казна затвор – бомбите остануваат во депото на Рузвелтвова

Published

on

Се формира поради „нефункционирањето“ на тогашното Јавно обвинителство, со единствена цел, да ги истражи аудио разговорите кои тогаш ги пушташе опозициската партија СДСМ.

-Текстот продолжува по рекламата-

Четири години подоцна, објектот кој е изнајмен, а со адреса улица Рузвелтова е веќе празен. Со новиот закон за ЈО, изгласан на последниот ден од распуштањето на Собранието, СЈО згасна, а предметите, истрагите и предистрагите продолжува да ги работи редовното обвинителство.

Дел од вработените од СЈО својата кариера ќе ја продолжат во МРВ, други пак од 1-ви јули се без работа.

Катица Јанева која беше симбол на Специјалното јавно обвинителство, денеска е во куќен притвор и првостепено осудена на седум години казна затвор во случајот „Рекет“.

Обвинителката Вилма Рускоска за време на објавувањето на пресудата за „Рекет“, побара од судот мерката куќен притвор да биде заменета со построга казна, односно затворски притвор за екс-специјалната јавна обвинителка, но судот не го прифати ова барање.

Подоцна, во изјави за медиумите на новинарско прашање, Рускоска рече дека вече има и нова предистрага за Катица Јанева за злоупотребан на службената положба.

.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија