Поврзи се

Македонија

По 5 месеци се сретнаа учителката и учениците: „Сакаме да се вратиме во училиште“

Published

on

Не се виделе 5 месеци, бидејќи наставата ја следеа од дистанца. Учителката Сузана Јакупи Курбатовиќ не можеше да ги скрие емоциите. Причина за средбата со учениците од петто одделение е враќањето на учебниците од четврто одделение.

-Текстот продолжува по рекламата-

Учениците завршија четврто одделение и продолжуваат во петто.

Учителката Сузана на учениците ќе им предава на дистанца и од 1 октомври. Таа раскажува за ефектот од онлајн наставата.

Loading...

Тоа влијае на едукативниот развој, влијае и на емоционалниот и социјалниот развој на учениците. Социјализацијата односно дружењето е многу важно за натамошниот живот на улениците. Од прво одделение до петто доста се работи на социјалниот аспект кај учениците.

Затоа таа препорачува настава со физичко присуство до петто одделение. И учениците сакаат да се вратат во училиште.

Зависи од структурата на класот. Во одделение има по тројца ученици кои не можат да се вклучат на онлајн настава. Зборувам за моето искуство.
Ученици
Подобро е во училиште.
-Ви недостасува учителката?
-Да.
-Се чувствувате ли загрозени од коронавирусот?
-Не!

Министерот за здравство, Венко Филипче изјави дека онлајн наставата сега е единствена опција бидејќи враќањето во училиштата ќе се прави постепено.

Учителката Сузана се надева дека учениците ќе можат да се сретнат и по почетокот на учебната година на 1 октомври, кога според планот усвоен од Владата, во училиште ќе се вратат учениците од прво до трето одделение, но со претходно одобрение од родителите.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Венко Филипче за Сител: Од ноември можно зголемување на број на класови со физичко присуство

Македонија

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

4NEWS.mk

Под посебни епидемилошки мерки, почна учебната година во Црна Гора

Македонија

Захариева: Добрососедските односи се критериум за членство во ЕУ, прашањето за Гоце Делчев мора да се реши

4NEWS.mk

Крводарителска акција со граничната полиција во Делчево

Македонија

Заев следната недела на средба со Столтенберг во седиштето на НАТО

4NEWS.mk

Најмалите ученици тргнаа на настава, но без ветената целодневна и со посебни протоколи

Македонија

Од огнено оружје повреден 16-годишник, приведен негов врсник

4NEWS.mk

Лејкерси го добија првиот финален меч против Мајами

Македонија

Проекциите полоши од 2009-та и 2012-та – економијата сериозно погодена, но банкарскиот систем стабилен

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com