Почина Ајрин Кара која ја изведе песната „Флешденс“

Пејачката и актерка Ајрене Кара почина на 63-годишна возраст, пренесоа светските агенции. Добитничка е на наградите „Оскар“ и „Греми“.

Таа стана позната по улогата на Коко Хернандез во музичкиот филм Glory од 1980. Таа беше номинирана за Златен глобус за ова портретирање. Во 1983 година, таа ја изведе песната „What A Feeling“ во филмот Flashdance (1983), за кој освои Оскар и две Греми награди.

Кара починала во својот дом на Флорида, но причината за нејзината смрт се уште е нејасна.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното