Почина Стојан Андов, првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија

Стојан Андов почина на 89 годишна возраст.

Андов беше првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија. Тој е роден на 30 ноември 1935-тата година во Кавадарци.

Беше лидер на Либералната партија и активен во политиката до неодамна.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
  • Ознаки
  • 1
spot_img

Најважното