Свет
19,119,113
Вкупно активни случаи
Updated on 04/12/2020 13:36 13:36
Македонија
21,728
Вкупно активни случаи
Updated on 04/12/2020 13:36 13:36
Македонија
1,847
Вкупно починати
Updated on 04/12/2020 13:36 13:36
Македонија
41,656
Вкупно оздравени
Updated on 04/12/2020 13:36 13:36

Полска ги ублажува мерките

И додека сите земји воведуваат или размислуваат за воведување на рестриктивни мерки, како полициски час, Полска во следниот период најави намалување ублажување на мерките.

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки соопшти дека од денеска до следната сабота повторно ќе бидат отворени трговските центри за да се засили малопродажниот сектор за време на Божиќните празници.

loading...

Владата на Полска од 7. ноември одлучи да ги затвори местата за излегување и забава, како и сите трговски центри поради превенција од ширење на коронавирусот.

„Ублажување на мерките може да спаси до стотици илјади работни места, и затоа одлучивме да ги ублажиме мерките“, рече Моравјецки, кој најави дека училиштата ќе останат затворени до Божиќ.

.

Извор: ТВ21

НАШ ПРЕДЛОГ

Филипче на средба со координативното тело за вакцини – Македонија се искачи на 7-мо место по смртни случаи во светот

Министерот за здравство Венко Филипче има работен состанок со Координативното тело за вакцини за Ковид-19 преку КОВАКС механизмот, кој обезбедува глобален и...

Нема друга болест досега, при боцкање, крвта да не тече низ иглата, вели Филипче

Еден факт кој досега не познат за ниту една болест е тоа што кај ковид пациенти крвта може толку да е згручтена...

Руската вакцина стигна во Србија

Руската вакцина веќе пристигна во Србија. Ова го потврди претседателот Александар Вучиќ којшто вечерва во интервју за РТС, потврди дека стигнала вакцината. „Стигнаа 20...
Skopje
overcast clouds
12 ° C
12 °
12 °
66 %
7.2kmh
90 %
Fri
10 °
Sat
13 °
Sun
14 °
Mon
10 °
Tue
11 °